Koučka Denisa Eckmannová: Nebojte sa peňazí

Veronika Nováková | 13. Feb 2020
Koučka Denisa Eckmannová: Nebojte sa peňazí

Vedeli ste, že aj váš postoj k peniazom môže ovplyvniť to, či budete žiť v hojnosti alebo nie?

Téme peňazí a pozitívnemu prístupu k nim sa venuje životná koučka Denisa Eckmannová, ktorá nám porozprávala o tom, ako peniaze súvisia s našimi emóciami: 

Prečo žijete v nedostatku?

Ak je  peňazí dostatok, ani sa nad emóciami nezamýšľame. Ak ich je nedostatok, trápime sa pre ne, ale vnímame len samotný fakt nedostatku, nie signály, ktoré k nám vysiela telo v podobe emócií. Niekoho zaplaví vlna radosti, keď nabehnú na účet vo vyššej čiastke, iných melanchólia s tým, že by ich mohlo byť aj viac, niekomu dokonca sťahuje žalúdok, že žiadne nepribúdajú, ale ubúdajú.

Myslíme na peniaze často, ale neuvedomujeme si, ako sme s nimi silno emočne spojení. Zameriavame sa na pocity spojené s nedostatkom. Berieme ich ako zdroj problémov, stresov, hádok a sťažujeme sa. Dávame im rôzne nálepky – špinavé, nedostačujúce, zlé – ich nedostatok nám komplikuje život, často hovoríme, ako stále nie sú...

Ako by peniaze mohli byť v našom živote, ak ich vlastne nemáme radi?

Ak ich stále častujeme slovami, ktoré používame na ľudí, veci, situácie, ktoré by sme zo života najradšej vylúčili? Je niekto, s kým sme stále nespokojní, rád v našej spoločnosti? Peniaze sami od seba odháňame napríklad so slovami – peniaze nie sú všetko, peniaze kazia charakter, veď ja veľa nepotrebujem, nechcem byť bohatý a pritom si odmietame priznať, že po nich túžime, že zohrávajú v našom živote dôležitú úlohu.

Ako si k peniazom vybudovať pozitívny vzťah?

1. Prestaňte potláčať túžbu mať viac peňazí.

Prestaňte mať strach, že ak poviete nahlas – CHCEM PENIAZE, ostatní vás odsúdia ako materiálne založených. No nie je aj vzťah pestrejší, ak sú v ňom zážitky, výlety a rôzne aktivity? Ak si dvojica môže vyraziť do kina, do divadla, na dovolenku alebo sa nemusí obávať o bývanie?
2. Skromnosť nikam nevedie:

Koľkí vravia – som skromný/á, stačí mi aj málo, to mi netreba – a pritom majú nesplnené túžby a sny, lebo nemajú dostatok peňazí? Neprináša viac radosti a v konečnom dôsledku aj zdravia a psychickej pohody pocit, že žijeme v hojnosti a môžeme si dovoliť všetko, čo potrebujeme a aj to, čo nás poteší a nie je len nutnosť?

3. Ak máme radi seba samých, dokážeme oceniť svoje kvality.

Vieme si samých seba vážiť a byť za seba vďační. Vieme dávať, aj dostávať. Vieme, že si zaslúžime len to najlepšie. Ak milujeme samých seba, máme prácu, ktorá nás baví. Sme teda darom pre tých, ktorým dávame niečo zo seba a vieme, že si zaslúžime aj dostať. Vytvárame vzťah s prácou. My energiu dáme a vráti sa nám v podobe peňazí, ktoré sú zase darom pre nás.

4. Aj peniaze chcú, aby sme s nimi mali vzťah. Chceme a potrebujeme ich.

A čo by mohli chcieť a potrebovať peniaze od nás? Vážiť si ich, byť vďační za to, že ich v živote máme, byť na ne dobrí v podobe pekných prívlastkov. Zmyť z nich všetky tie hanlivé slová, ktoré sme im počas života pridelili.

5. Peniaze ne/kazia charakter:

Viac peňazí nemôže zmeniť charakter človeka, ktorý si váži samého seba, aj v čase, keď ich má menej. Dokážu zmeniť na povýšeneckých a namyslených len tých, ktorých peniaze sú len vonkajšou hodnotou, ale vnútri sú prázdni. Tí, ktorí dokazujú, akí sú bohatí predvádzaním svojho bohatstva, sú v podstate chudobní. Peniaze ich nezmenili, len im dali možnosť ukryť nízke sebavedomie a vnútornú prázdnotu za drahý majetok.

6. Otvorte sa peniazom:

milujte seba, oceňujte svoje kvality a pestujte s nimi pekný vzťah. Vráti sa vám to. Zbúrajte presvedčenia, že peniaze nie sú pre vás dôležité. Vy viete, že sú. Každý je bohatý tak, ako si dovolí byť.

7. Šetrenie energie, vedenie domáceho účtovníctva, rozdelenie príjmov a výdavkov medzi partnermi aj tak vychádza z toho, ako sa kto k peniazom stavia v hlave.

Keď sú odstránené presvedčenia brániace kladnému vzťahu k peniazom, partneri sa vedia spoločne dohodnúť na tom, ako spoločne hospodáriť a či využijú tipy od iných, alebo si nájdu vlastný spôsob, ktorý je im príjemný. Kým totiž s peniazmi „bojujú“ – kým sú zdrojom hádok, akékoľvek tipy by po čase viedli opäť len k nespokojnosti.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: