Je genetika príčinou vzniku psychických ochorení?
Ak sa vo vašej rodinnej anamnéze vyskytuje psychické ochorenie, je šanca, že ho budete mať aj vy alebo vaše deti. Nie je to však jednoznačné.
Psychické ochorenie a genetika
Genetická predispozícia je iba jeden faktor a v porovnaní s inými faktormi je jeho vplyv malý. Horšia je kombinácia genetickej predispozície s ďalšími rizikovými faktormi vplývajúcimi na rozvoj psychických ochorení, ako sú napríklad stres, zlá výživa, užívanie návykových látok, problémové detstvo, rozvod, smrť v rodine a podobne.
Život matky a stres: varovné signály a riešenia
Stres môže byť spúšťačom
Dlhodobé pôsobenie stresu sa považuje za jeden z najproblematickejších faktorov, či už ide o stres z financií, vzdelávania, pracovného či psychického tlaku. Štúdia molekulárnej psychológie z roku 2016 dokazuje, že deti, ktoré vyrastali v chudobných pomeroch, sú náchylnejšie na rozvoj psychických ochorení ako ich bohatší rovesníci. Pravdepodobne vplyvom nedostatočnej výživy mali chudobné deti kratšie teloméry – koncové časti chromozómov, čo môže viesť k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu.
Preto je dôležité dbať v rodine na minimalizovanie stresu, užívať si pokoj a rodinnú pohodu. Prehodnoťte, čo je skutočne podstatné, čo počká do zajtra a kvôli čomu je skutočne zbytočné sa stresovať.