Ideálny zvuk budíka - v akom rytme sa ráno prebúdzate? Tu je 5 ideálnych piesní na dobré prebudenie

Redakcia | 21. január 2023
Ideálny zvuk budíka - 5 piesní

To, ako sa ráno zobudíme, dokáže ovplyvniť celý náš deň. Vedci prišli na to, aký zvuk by mal byť na prebudenie najlepší.

Ideálny zvuk budíka

Okrem zvuku je dôležité aj to, v akej fáze spánku nás budíček zachytí. Z ľahkej fázy je prebudenie jednoduchšie, ak ste však v hlbokom spánku, nielenže bude trvať dlhšie, ale váš mozog sa akoby nezobudí celý a aj niekoľko hodín po zobudení sa môžete cítiť grogy. To negatívne ovplyvňuje vaše schopnosti a podpisuje sa na vašom výkone.

Takáto „spánková zotrvačnosť“ môže byť aj veľmi nebezpečná, napríklad ak šoférujete alebo ste operujúci chirurg. Rôzne časti mozgu potrebujú na prebudenie rôzne dlhý čas a, samozrejme, správny stimul. 

Budík si nosíme v hlave celý deň

Z doterajších zistení ( ext. zdroj výskum) vieme, že ideálna melódia na prebudenie je taká, ktorá je vám príjemná a ktorú si dokážete okamžite pohmkávať. Mala by mať dominantnú frekvenciu okolo 500 Hz, alebo byť v tónine C5. Nesmie byť ani príliš pomalá, ani príliš rýchla, ideálne okolo 100 – 120 bpm. Nezabúdajte, že tínedžeri a mladí dospelí potrebujú o čosi hlasnejší budík ako dospelí a starší ľudia.

 5 piesní, ktoré ťa najlepšie zobudia

Vedci z Royal Melbourne Institute of Technology v Austrálii zistili, že prebudením sa na jemnú  melódiu sa spustí proces, ktorý ti pomôžu prejsť do prebúdzacej fázy efektívnejším spôsobom.

Tu je TOP 5 piesní, ktoré si podľa vedcov treba nastaviť, ako ranný budíček:

  • Good Vibrations, the Beach Boys
  • Orinoco Flow, Enya
  • Bad Guy, Billie Eilish
  • Dakota, Stereophonics
  • Can’t Do Without You, Caribou
Zdroj: www.sciencealert.com, www.funradio.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: