Deň otcov: LÁSKA, ktorú si nekúpiš
Či už si otec jedného, alebo viacerých detí, otec čakateľ, adoptívny otec alebo, skrátka, človek, ktorý vychováva dieťa, tento deň patrí práve tebe.
To, že si sa stal rodičom, ťa nepochybne obohatilo viac, než čokoľvek predtým. Prebdené noci, ogrckané košele, vyrysované svaly od nosenia detí, mokré tričko pri kúpaní a kopec ďalších "radostí" už určite poznáš. A pokiaľ si otec čakateľ, neminie ťa to.
Potkýnanie sa na večne rozhádzaných hračkách a nemožnosť nájsť to, čo si len pred chvíľou dôkladne odložil na poličku pri počítači, ťa neraz naštvalo. Aj niektorých svojich koníčkov si sa musel vzdať. Už nie je čas chodiť na rybačku, či ísť si dobiť baterky do telocvične, teda určite nie tak často, ako si bol zvyknutý.
OTECKOVIA: Neha v pevnom objatí
Deň otcov je TVOJ deň
Strach, obavy, či uživíš svoju rodinu, aj tieto pocity ťa začali intenzívnejšie prepadať, rozmýšľaš, ako čo najlepšie zabezpečiť budúcnosť svojim deťom.
Pri tom všetkom nezabúdaš, že deti ťa potrebujú predovšetkým ako otca, priateľa, ktorý sa s nimi blázni po príchode z práce, pomôže im večer umyť zuby, naučí ich kopať do lopty a na večernej oblohe pozorovať hviezdy...
...Je ráno. Tak rád by si si ešte zdriemol, ale pár malých prstov sa ti snaží dostať pod viečka. Pohľady tvojich detí ťa utvrdzujú v tom, že toto je presne to, čo sa oplatilo hľadať, tento život je taký, aký si ho chcel mať. Každý deň iný, nepredvídateľný, ale naplnený detským smiechom, množstvom otázok, hľadaním odpovedí a hlavne, láskou.
Psychológ Matej Štepita: Na vzťahu s OTCOM záleží
KRÁSNY DEŇ OTCOV VÁM VŠETKÝM!
Pohľad do histórie
Existuje niekoľko verzií o tom, kde a kto po prvý raz slávil tento sviatok. Jedna z nich hovorí, že to bolo v roku 1910 v Spokane, v štáte Washington v USA. Iniciátorkou myšlienky bola S. S. Doddová, ktorú vychoval po matkinej smrti sám otec - H. J. Smart.
Bol veteránom občianskej vojny a po smrti svojej mladej ženy sám vychoval šesť detí. Nahradil im lásku oboch rodičov a bol príkladom obetavosti a starostlivosti.
Tento muž sa narodil práve v júni, a preto sa jeho dcéra rozhodla mu zasvätiť prvý Deň otcov. V tento deň sa konala zvláštna omša, ktorá bola venovaná otcom. Od tých čias sa tretia júnová nedeľa slávila ako Deň otcov v štáte Washington a neskôr aj v ďalších štátoch USA. V roku 1924 prezident C. Coodlidge (ext. zdroj C. Coodlidge) vyhlásil tretiu júnovú nedeľu za Deň otcov s cieľom upevniť vzťahy medzi otcami a deťmi.
O jeho odozvách a rôznych podobách sa dozvedáme aj zo stredovekých listín z územia dnešného Nemecka alebo Rakúska, keď sa na počesť otcov konali celé procesie organizované cirkvou. Od roku 1700 bol sviatok vnímaný skôr ako hold rodine, v ktorej mal otec nezastupiteľnú úlohu živiteľa a ochrancu.
V novoveku bol Deň otcov už skôr raritný dôvod na pánsku slávnosť priateľov. V niektorých po nemecky hovoriacich krajinách je Deň otcov stále v znamení dôstojnej oslavy roly otca v rodine a spoločnosti. Veľmi často je to aj príležitosť na stretávanie sa rodín alebo blízkych priateľov. Na Slovensku sa Deň otcov slávil na Sv. Jozefa, 19. marca, ale zoficiálnil sa na tretiu júnovú nedeľu, ako všade vo svete.