Čakanie na Veľkú noc a vajíčková mánia

Veronika Nováková | 13. apríl 2022
Veľká noc

V našej škôlke sa povráva, že aj deti sú v tomto období mrzutejšie, lebo s nimi lomcuje jarná únava.

Veľkonočné sviatky pre mňa znamenajú príchod jari, ktorú konečne cítiť vo vzduchu tak naozaj. Nielenže zvliekame kabáty a obúvame si ľahšie topánky, ale vonku na čerstvom vzduchu začína byť príjemne. Tu v Taliansku v tieto dni všetko ožíva po zimnom spánku a začína sa schyľovať na letnú sezónu. 

40 dní do Veľkej noci

Najdlhší čas je tých 40 pôstnych dní (ext. zdroj pôst) pred jarným sviatkom, ktoré sú síce každým dňom dlhšie a dlhšie, a prečkať ich bez ujmy na zdraví, je naozaj ako zázrak. V našej škôlke sa povráva, že aj deti sú v tomto období mrzutejšie, lebo s nimi lomcuje jarná únava.

Športová sezóna

Ja som sa rozhodla neleniť a počkať si na veľkonočné sviatky aktívne. Spravila som si výskum, aké aktivity sa v našom malom meste pre trojročné deti konajú a odštartovali sme športovú sezónu. Jedna moja známa z predpôrodného kurzu ma už dlhšie lákala na plávanie.

Samotná predstava plávania ma tešila, menej to následné prezliekanie-sprchovanie-sušenie. Za skúšku sa však nič nedá a tak sme v jednu sobotu ráno vyrazili do bazéna. Lorenzo bol nadšený. Tento kurz sa vyznačuje tým, že sa deti počas hry naučia plávať. Žiadne rukávniky ale dva nafukovacie pruhy okolo telíčka, ktoré koncom kurzu už nebude treba. A naozaj. Žiadne súperenie, kto bude prvý, ale vzájomné povzbudzovanie a veľa zábavy. Takže teraz každú sobotu až do Veľkej noci dopoludnia chodíme plávať. 

Môj muž asi závidel a tak si našiel so synom spoločnú činnosť tiež. Obidvaja milujú loptu a kolektívne hry, takže zašli na športový krúžok. Beh a šantenie s loptou trvajú ani nie hodinu, ale Lorenzo sa odtiaľ vracia šťastný a vybehaný. Odkedy máme takéto športové aktivity, je, zdá sa, aj akýsi pokojnejší.

Na Veľkú noc však opäť budeme všetci oddychovať a leňošiť, budú sa otvárať veľké čokoládové vajcia, ukrývajúce prekvapenia a možno zájdeme na niektoré z „našich“ miest tu v okolí, kde sa cítime aspoň na chvíľku ako na dovolenke. 

Pre mňa je Veľká noc takým lenivým obdobím

Slávnostný veľkonočný obed vždy organizuje niekto z rodiny, a tak sa na ňom podieľam len niekoľkými tradičnými slovenskými dobrôtkami ako vajíčkový šalát či obložená misa. S príchodom Veľkej noci sa mi automaticky spájajú aj farebné dekorácie. Jarnú atmosféru vyčarúvam kyticami tulipánov a narcisov a na dvere už po karnevale zavesím veľkonočný veniec s vajíčkami.

Mnohé talianske domácnosti majú od Kvetnej nedele ( ext. zdroj. Kvetná nedeľa) v domácnostiach posvätené halúzky olivovníkov, ktoré si ovešajú maľovanými vajíčkami. A keďže je Veľká noc aj sviatkom prebúdzajúceho sa života, na veľkonočnú nedeľu povinne všetci prichádzajú do kostolov s košíkom plným uvarených vajec, ktoré sa potom podávajú na úvod obeda ako slávnostné predjedlo. 

Verené vajíčka na raňajky

Pre mňa a našu rodinu sú varené vajíčka celkom typickými raňajkami, čo sa však nedá povedať o Talianoch. Presviedčať ich o benefitoch vajíčok na raňajky nemá zmysel, rovnako, ako presviedčať mňa o raňajkách so sladkými sušienkami namáčanými do mlieka. Všimla som si však, v tento deň idú posvätené vajíčka na dračku a priznávam, aj mne pri ich jedení už prišlo na um, že jem niečo sväté.

veľká noc

Ale keďže zatiaľ nikoho z rodiny ešte svätené vajíčka neposvätili, s radosťou sa prejeme až k tým čokoládovým. Mňa baví ukrývať ich v záhrade, kde ich potom Lorenzo hľadá s kamarátmi. Tento rok mám však naozaj odvážny plán: vymaľovať si so synom naozajstné kraslice. Neviem, či budem využívať techniky ako farbenie v cibuľovej šupke alebo roztápanie vosku. Ani neviem, či ešte dokážem vyfúknuť vajíčko bez toho, aby sa rozbilo. Najviac sa mi pozdáva možnosť uvariť ich natvrdo, vyfarbiť potravinárskymi farbami a na Veľkú noc ich zjesť. 

Zatiaľ stále len čakám

Na rozkvitnuté stromy a zlatý dážď. Na slnečné dni a tenkú bundu. Na čvirikanie vtáčkov. Na výlety v prírode a sedenie v tráve. Na energiu a chuť pustiť sa do všetkého. Ale sviatky sú tu čo nevidieť, aj keď zatiaľ jediné, čo o ich príchode naozaj svedčí, sú rozmáhajúci sa čokoládoví zajačikovia a všadeprítomné čokoládové XXL vajcia v obchodoch. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: