Aromatický kúpeľ - očisťuje a ošetruje

Mgr. Miroslava Miková | 26. Jan 2011

Človek súčasnosti sa čoraz častejšie utieka k liečivým silám, ktoré vychádzajú priamo z prírody. Jednou z týchto životodarných síl je aromaterapia.

Človek súčasnosti sa čoraz častejšie utieka k liečivým silám, ktoré vychádzajú priamo z prírody. Jednou z týchto životodarných síl je aromaterapia. Základom liečivej metódy je využívanie prírodných esenciálnych olejov.

Aromaterapia je výnimočná v dvoch smeroch. Zameriava sa nielen na liečenie telesných ťažkostí, ale má skvelý vplyv na psychiku človeka. Práve duševný stav pacienta zohráva často podstatnú úlohu pri liečení fyzických zdravotných problémov. Pri liečbe éterickými olejmi je potrebné si uvedomiť niekoľko skutočností. R. Tisserand, autor knihy o aromaterapii, hovorí: „Najprv je tu vôňa esencie, ktorú používame. Ak je príjemná pre nos, poteší aj ducha.“ Ďalej zdôrazňuje, že dôležitý je fyziologický účinok arómy na nervový systém a vôbec celý organizmus. Pritom stačí, aby sa cez pokožku vstrebalo čo i len malé množstvo esenciálneho oleja.

Ako to bolo v minulosti?
Esenciálne kúpele majú naozaj dlhú a zaujímavú históriu. Kúpele milovali už starí Egypťania. Vyžívali sa v nich najmä ženy, ktoré si po voňavom kúpeli dopriali masáž zo santalového dreva alebo cyprušteka.

V kúpeľoch sa rovnako rád uvoľňoval a načerpával silu sýrsky kráľ – Antiochius. Miloval omamnú vôňu rôznorodých parfumov a dokonca sa k tejto jeho vášni viaže zaujímavá povesť: Kráľ sa ako vždy oddával voňavému kúpeľu, keď zrazu prišiel k nemu človek z prostého ľudu, ktorý mu vyslovil kompliment.  Uznanie od jednoduchého človeka sa týkalo kráľovej krásnej telesnej vône pochádzajúcej z voňavých olejov. Kráľ sa slovám neznámeho nielenže potešil, ale dokonca za odmenu nechal človeku vyliať na hlavu aromatickú masť. V tom momente sa do kúpeľov prihrnuli ľudia, ktorí chceli získať aspoň malú časť tejto vzácnej masti. Iróniou bolo, že pri odchode z kúpeľov sa na nej kráľ pošmykol a spadol. Prenesme sa však zo Sýrie do perly kúpeľníctva, ktorou bol Rím.

Treba uznať, že celý proces prebiehajúci v kúpeľoch mali Rimania dokonale premyslený. Pri vstupe sa každý návštevník potrel aromatickými masťami a parfumami. Potom postupne nasledoval chladný, vlažný a nakoniec horúci kúpeľ. Zavŕšením tejto slasti bola aromatická masáž .

Núbia, ktorá sa nachádzala pozdĺž rieky Níl, je jednou zo zaujímavých historických oblastí kúpeľníctva. Kúpele v Núbii vykonávali otroci. Najprv sa na celé telo natrelo cesto, ktoré malo očisťujúce účinky. Až potom prišli na rad éterické oleje.

Pravdou je, že nie vždy v dejinách boli kúpele obľúbené. Boli doby, keď sa považovali za zdraviu škodlivé a ľudia sa im oblúkom vyhýbali. Tieto časy sú dávno za nami a my sa môžeme s radosťou oddávať voňavým liečivým prameňom horúcej vody.

Chcete vedieť ako majú kúpele prebiehať, aby boli prospešné pre vaše telo i dušu? Zaujímajú vás najpoužívanejšie éterické oleje a ich použitie? V tom prípade čítajte ďalej.

Čo sú to éterické oleje?
Éterické oleje môžeme charakterizovať ako koncentrované tekuté látky, ktoré sa dokážu rozpustiť v oleji, mlieku alebo alkohole. Nezabúdajte, že vo vode sa nerozpúšťajú. Tento poznatok je veľmi dôležitý pre ich správne použitie. Účinky éterických olejov všeobecne možno nazvať ako antiseptické, antibakteriálne a dezinfekčné. Keďže sú aromatické oleje silno koncentrované, treba byť pri používaní obozretný, aby koncentrát nevyvolal alergiu. Vždy uprednostňujte kvalitné oleje vyrobené z prírodných zdrojov.

Ako má vyzerať správny kúpeľ využívajúci éterické oleje?
Kúpeľ s pridaním éterických olejov by mal trvať maximálne 20 minút. Túto hranicu sa neodporúča prekračovať. Teplota vody by mala mať v rozmedzí od 32 do 37 stupňov Celzia. Už vieme, že aromatický olej sa nerozpúšťa vo vode. Z tohto dôvodu ho treba zmiešať z neparfumovaným pleťovým mliekom alebo neparfumovanou penou určenou pre kúpeľ. Vždy dodržiavajte stanovené dávkovanie. Zmes éterického oleja a neparfumovanej zložky dokonale premiešajte a nalejte do horúceho kúpeľa. Na zriedenie éterického oleja sa využívajú aj zdroje domácej kuchyne, napríklad smotana, mlieko alebo med. Ak chcete mať všetko bez starostí, kúpte si špeciálny éterický olej, ktorý je rozpustný vo vode. Vhodným základom pre rozpustenie éterického oleja sú mandľový, slnečnicový alebo olivový olej. Zvyčajne zmiešame 6 kvapiek éterického oleja a polievkovú lyžicu mlieka, smotany alebo spomínaných olejov.

Vyberte si ten správny!
Existujú stovky éterických olejov so širokým spektrom účinku. Pri výbere zohľadňujte váš momentálny zdravotný stav. Január a február sú mesiace, keď nás často skľučuje smútok a melanchólia. Na ich odohnanie možno použiť vôňu mandarínky alebo ruže. Na zvýšenie imunity má skvelý vplyv harmanček. Bolesti hlavy a migrénu zasa odstráni levanduľa. Lepšiu náladu zabezpečí vôňa rozmarínu. Škorica je známa tým, že podporuje chuť do jedla. Všestranne pôsobí čajovníkový éterický olej. Pri chrípke a nachladnutí nezabudnite na omamný kúpeľ pod taktovkou zázvoru.

 Odporúčame...
Doprajte si aspoň jedenkrát týždenne horúci liečivý kúpeľ. Poďakuje sa vám nielen vaše telo, ale aj myseľ. Správny výber vône vás zbaví negatívnych myšlienok a aspoň na chvíľu sa prostredníctvom omamných vôní prenesiete do čarovného sveta, kde neexistujú starosti a problémy. Skúste to...

Zdroj: Robert Tisserand – Umění aromaterapie, Alternativa 1992

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: