Ako rozbehnúť LAKTÁCIU: Vyskúšajte tieto rady
Pomáha rasca, či výživové doplnky?
1. S odsávaním začnite hneď ako to bude možné
Najprv si prsia masírujte od hrudníka smerom k bradavke. Ak ste slabá, požiadajte o to partnera.
Je lepšie odsávať materské mliečko ručne, alebo odsávačkou?
2. Priložte si dieťatko na holú hruď, ponúknite mu prsník
Bonding má na tvorbu mlieka zázračný efekt aj v prípade, že dieťatko sa neprisáva k prsníku.
3. Pravidelnosť
Keď sa mlieko „rozbehne“ odsávajte každé tri hodiny. Áno, platí to aj v noci. Práve pravidelné odsávanie napomáha maximálnej tvorbe mlieka.
4. Nezatracujte babské rady
Vtáčie mlieko, vanilkový puding či rascová polievka môžu tvorbe mlieka naozaj pomôcť. Na bublinkovú napodobeninu hroznového nápoja však radšej zabudnite – v supermarkete si kúpte pravý mušt z bieleho hrozna. Pomôcť môže aj čierne pivo – samozrejme nealkoholické.
DOJČENIE: Najčastejšie problémy mamičiek
5. Zvýšte príjem tekutín
Odborníci odporúčajú aj 3 litre. Ideálna je čistá voda. Vyvarujte sa bubliniek, ktoré neprospievajú bruškám bábätiek.
6. Jedzte kvalitné potraviny
Nemocničná strava asi nebude pre čerstvú rodičku úplne najvhodnejšia. A to ani množstvom, ani zložením. Aj keď má každá žena iný metabolizmus, dojčením sa zvyšuje energetický príjem. Pozor na únavu – ženám uberá z chuti do jedla, čím sa následne zníži tvorba mlieka.
7. Nezatracujte výživové doplnky
Práve naopak, skúsenosti mamičiek hovoria jasne – doplnky výživy vo forme kapsúl s výťažkami rastlín benedikt lekársky a senovka grécka má priamy vplyv na tvorbu mlieka. O tom, ktoré produkty sú pre Vás najlepšie, sa poraďte s laktačnou poradkyňou ešte v nemocnici.
8. Oddychujte, kým sa dá...
Znie to ako klišé, no až realita po návrate z nemocnice Vás presvedčí o pravdivosti týchto slov. Je to jednoduché – nevyspatá a nervózna mama = nespokojné bábätká. Výsledok? Málo mlieka... Nedostaňte sa do tohto kolotoča a načas zabudnite na neumyté podlahy či špinavý riad. Tieto povinnosti prenechajte partnerovi či dobrej kamarátke. Vy sa choďte vyspať.