Je lepšie odsávať materské mliečko ručne, alebo odsávačkou?

Redakcia | 10. február 2017
Je lepšie odsávať materské mliečko ručne,  alebo odsávačkou?

Niečo pripomeniem zo zásad správneho odstriekania materského mlieka: Uprednostňujeme ručné odstriekavanie pred použitím odsávačky (odsávanie). Je to hygienickejšie, netreba ošetrovať odsávačku a ušetria sa i financie.

Pri odstrekovaní (ručnej manipulácii) či odsávaní (či už pomocou manuálnej alebo elektrickej odsávačky) je veľmi dôležitá osobná hygiena mamičky. Pred začatím odstriekavania si dôkladne umyje ruky mydlom a utrie si ich do jednorazovej papierovej utierky alebo do vyžehleného uteráčika, ktorý používa na ruky len ona. Bradavky si umyje iba teplou vodou bez mydla

Na odstriekavanie materského mliečka si všetko vopred pripravte

Pred vlastným odstriekavaním sa pohodlne usadí a pripraví si poruke všetko potrebné tak, aby nemusela odbiehať po chýbajúce pomôcky a prerušovať odstriekavanie. Zaujme pohodlnú relaxačnú polohu, najlepšie v sede.

Mala by niečo vedieť i o stimulácia uvoľňovacieho, oxytocínového, resp. let-down reflexu. Stimulácia môže byť psychologická alebo mechanická. Je všeobecne známe, že matke sa lepšie tvorí, ale aj uvoľňuje mlieko, ak si dôveruje, je v pokojnom rodinnom prostredí, bez úzkosti a stresu.

Prečítajte si: Ako chutí materské mlieko? Záleží od toho, čo mamička zje!

Mechanická stimulácia uvoľňovacieho reflexu

Spočíva v jemnej masáži prsníkov špirálovite od bázy (od podpazušia a hrudníka) po dvorec, jemne prstami krúživým pohybom na jednom mieste a tlakom proti hrudnej stene. Masáž možno urobiť aj stláčaním prsníka od bázy po dvorec prstami a dlaňou v predklone.

Pomôže i jemné preklepávanie a vytriasanie prsníkov, tiež v predklone. Prsník sa nesmie drviť, mágať, gniaviť. Mechanicky môžeme stimulovať uvoľňovací reflex i masážou chrbta. Mamička sedí v predklone, ruky a ramená si položí na stôl a na ne hlavu.

Jej odkryté prsníky voľne visia a druhá osoba jej jemne masíruje chrbát pozdĺž chrbtice zdola nahor. Krútenie a jemné stláčanie bradaviek tiež mechanicky stimuluje uvoľňovací reflex. Stimulovať uvoľňovací reflex môžeme zohriatím prsníkov teplým obkladom, teplou vodou alebo teplou sprchou. K uvoľneniu mlieka pomáha i vlažný alebo teplý nápoj (okrem kávy).

Odstriekavanie materského mlieka rukou

Kolostrum odstriekava mamička rukou do sterilnej 20 ml striekačky. Prechodné a zrelé mlieko odstriekava do vyvarenej dojčenskej fľašky, alebo vyvareného pohárika so širším hrdlom (možno použiť i vyvarené fľaštičky od detskej výživy).

Technika odstriekavania materského mlieka

Vychádza z poznania anatómie prsnej žľazy. Mlieko sa zhromažďuje nie v bradavke, ale v sínusoch nachádzajúcich sa pod dvorcom. Preto si mamička položí palec na rozhranie kože a dvorca. Nie nad bradavku. Palec a ukazovák vytvoria tvar písmena C.

Ukazovák si položí oproti palcu tiež na rozhranie kože a dvorca. Celý prsník ostatnými prstami a dlaňou pritlačí k hrudníku asi o 1-2 cm. Medzi palcom a ukazovákom rytmicky stláča prsník, resp. okraj dvorca proti sebe v miestach vyústenia mliekovodov.

Prečítajte si: Ako skladovať odstriekané mlieko?

Niekedy sa dajú mliekovody nahmatať, majú tvar hrčiek, vtedy treba tlačiť priamo na ne. Tento pohyb rytmicky opakuje (stlačenie – uvoľnenie, stlačenie – uvoľnenie) a mení pozíciu prstov nad dvorcom (akoby na okraji ciferníka hodiniek), aby sa vyprázdnili všetky časti prsníka.

Mlieko začína kvapkať až po viacerých stlačeniach. Ak začne čoskoro pôsobiť oxytocínový reflex, začne striekať v pramienkoch. Prsty sa nesmú šmýkať po dvorci k bradavke. Treba sa vyhýbať i stláčaniu samotnej bradavky.
Prečítajte si: Ako správne odstriekavať či odsávať materské mlieko?

Odstriekavanie materského mlieka odsávačkou (odsávanie)

Niektoré mamičky z rôznych dôvodov nedokážu odstriekať mlieko rukou. Vtedy použijú odsávačky. Na  trhu máme ručné odsávačky – piestové, odsávačky na baterky alebo elektrické. Príprava mamičky a stimulácia let-down reflexu na odstriekavanie je rovnaká.

Tu však hrozí znečistenie materského mlieka po mikrobiologickej stránke, a to použitím nedostatočne umytej a nesprávne sterilizovanej odsávačky, resp. jej súčastí. Preto má mať každá matka vlastnú odsávačku. V domácnosti pred odstriekavaním zberné súčasti odsávačky (fľaška, lievik, spojovacia časť) mechanicky očistíme kefkou vyhradenou len na tento účel a opláchneme v horúcej až vriacej vode a napokon pod tečúcou studenou vodou.

Potom sa tieto časti musia sterilizovať 3 až 5 minút vo varnom kúpeli, raz za 24 hodín. Po vychladnutí sa majú položiť na suchú jednorazovú papierovú utierku a rovnako aj prikryť. Pri používaní odsávačiek je dôležité ich správne priloženie, aby sa bradavka nepoškodila. Treba sa tiež pri odsávaní predkloniť, aby sa mlieko nevracalo zo zbernej nádoby do lievika.

Po skončení odstriekavania mlieka treba vytlačiť kvapku mlieka a rozotrieť ju po bradavke a dvorci. Takto treba ošetriť bradavku a dvorec aj po sprchovaní. Verím, že moja odpoveď je dosť podrobná. Je určená všetkým mamičkám, ktorým je zrejmé, že odstriekané materské mlieko je pre dieťatko lepšie ako umelá výživa.

Prečítajte si: 12 mamičkovských otázok o dojčení

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: