12 mamičkovských otázok o dojčení

12 mamičkovských otázok o dojčení
8.2.2017 v kategórii Bábätko, autor laktačná poradkyňa Lenka Klimentová, foto: istockphoto.com

Ponúkame vám odpovede na 12 najčastejších otázok týkajúcich sa dojčenia, ktoré trápia mnohé mamičky.

Čo mám robiť, aby som mala dosť mlieka?

Všeobecné rady ako zvýšiť tvorbu mlieka:
  • Dojčite často, z toho ešte aspoň 1-2 x za noc.
  • Pred dojčením zahrejte prsia teplou vodou.
  • Pri každom dojčení ponúknite obe prsia a v priebehu dojčenia ich niekoľkokrát vystriedajte.
  • Nechajte si skontrolovať techniku sania (dojčenie by nemalo bolieť).
  • Po nadojčení dieťaťa stimulujte tvorbu mlieka odstriekavaním.
  • Nezabúdajte na seba, odpočívajte, jedzte vyváženú stravu. 

Bojkot dojčenia: čo s tým?

Bojkot môže, ale nemusí súvisieť s rastom zúbkov. Niekedy deti pijú dobre v noci. Môže sa tiež stať, že zavedením príkrmov sa zníži potreba sania z prsníka. Tekutiny dieťa dostáva tiež v príkrmoch. Mamičky sa v tomto období, kedy sa „znižuje záujem“ o dojčenie, boja, aby dieťa nemalo mlieka málo, a snažia sa prsník dieťaťu nútiť.

To môže viesť k bojkotu dojčenia. Skúste si mlieko odstriekať a dať dieťaťu iným spôsobom než fľašou. Napríklad hrnčekom. Odstriekavaním si v prípade, že dieťa nechce sať, udržíte laktáciu. 

Prečítajte si: Ako skladovať odstriekané mlieko?

Menej mlieka v jednom prsníku – dá sa riešiť?

Pokiaľ je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka v postihnutom prsníku, prikladajte k nemu dieťa čo najčastejšie. Po každom dojčení je ešte vhodné z tohto prsníka odstriekavať. Zo zdravého odstriekavajte len v prípade prebytku.

Tvorba mlieka je ovplyvnená saním bradavky dieťaťom. Striedajte prsníky v priebehu jedného dojčenia i niekoľkokrát. Začínajte horším prsníkom, dieťa má väčší hlad a saje intenzívnejšie na začiatku dojčenia.  

Dojčenie vs. dokrmovanie v pôrodnici po sekcii

Mamičky po cisárskom reze bežne dojčia. Spôsob vedenia pôrodu nemá podstatný vplyv na spustenie laktácie, ani na zloženie materského mlieka. Dieťa narodené cisárskym rezom má byť priložené k prsníku čo najskôr, hneď ako to stav dieťaťa i matky dovolí.

Veľmi často dochádza k prvému priloženiu do hodiny od operácie, častokrát aj skôr. Pri epidurálnej anestézii, kedy je matka pri vedomí, môže byť dieťa priložené okamžite po operácii. Bábätko je aj po cisárskom reze schopné hneď sať.

Nástup laktácie v dobre vedenej pôrodnici je po sekcii rovnaký ako u matiek pri spontánnom pôrode. Pokiaľ je z nejakého dôvodu dokrmovanie nutné, malo by byť podané alternatívnym spôsobom.

Prečítajte si: Ako sa dojčí po cisárskom reze?

Bolesti pri dojčení aj po ňom

Bolesť dojčeniu určite neprospieva, naviac môže spôsobiť zlé uvoľňovanie mlieka. Príčin bolesti pri dojčení môže byť niekoľko: nesprávne prikladanie, nesprávna poloha pri dojčení, ploché, vpáčené bradavky, ragády, syndróm belavej bradavky, kvasinková infekcia, nesprávne používanie klobúčika, krátka uzdička dieťaťa, ekzém, bakteriálna infekcia.

Často nemusí byť bradavka vôbec poškodená, navyše, ak je bolesť pichavá hlboko vnútri, v tom prípade sa môže jednať o spazmus vývodu. Pokiaľ by šlo o nesprávnu techniku dojčenia, potom nie je správnym riešením používať klobúčik. Ak sú klobúčiky používané pri vpáčených bradavkách, kedy sa dieťa nemôže prisať, je to v poriadku. Ich nevýhodou je, že môžu znižovať efektivitu vyprázdňovania prsníka

Prečítajte si: Ragády na bradavkách alebo Keď dojčenie bolí

Príliš naliate prsníky

Odstriekavaním sa stimuluje tvorba mlieka. Odporúčam odstriekavať mlieko po dojčení, a to len v prípade pocitu nepríjemného tlaku či bolesti v prsníkoch – a len do pocitu úľavy. Môžete si medzi dojčeniami dať na prsia studené obklady, ak vám to bude príjemné. Pokiaľ sa snažíte po každom dojčení prsia vyprázdniť, neustále si tvorbu mlieka zvyšujete. 

Zmena kolostra na „skutočné“ mliečko

Počiatočné mlieko, tzv. kolostrum, sa vytvára v mliečnej žľaze koncom tehotenstva a v prvých dňoch po pôrode. Jeho množstvo je spočiatku malé, je však hustejšie. Obsahuje väčšie množstvo bielkovín, minerálnych látok a niektorých vitamínov. Obsahuje tiež väčší obsah protilátok než zrelé materské mlieko.

V priebehu niekoľkých dní sa postupne kolostrum mení na mlieko prechodné a neskôr zrelé. Zloženie mlieka matiek, ktoré porodili predčasne, sa viac prispôsobuje nárokom nezrelého dieťaťa. Je veľmi dôležité, aby nedonosené bábätko dostávalo čo najskôr mlieko svojej matky, a tiež aby – pokiaľ je to možné – prebiehal vzájomný kontakt matky a dieťaťa.

Týmto spôsobom dieťa informuje matku o svojom bakteriálnom osídlení. Proti tým baktériám, ktoré by mohli dieťaťu škodiť, je matka schopná vyrobiť protilátky a dieťaťu ich v mlieku odovzdať. Pretože je nedonosené dieťa nezrelé aj po stránke imunitného systému, je materské mlieko, ktorým dieťa dostáva množstvo protilátok, nenahraditeľné. 

Prečítajte si: Imunita novorodenca

Skladovanie materského mlieka

Čerstvé odstriekané materské mlieko môžete mať v chladničke uložené 24 hodín. Pokiaľ sa mlieko zamrazuje, v mrazničke ho môžete držať až tri mesiace. Rozmrazené mlieko v neotvorenej nádobe vydrží v chladničke (+4 až +6 oC) 24 hodín. Zohrievať mlieko v mikrovlnnej rúre sa neodporúča. Hrozí nebezpečenstvo, že teplota na povrchu a vnútri vrstvy mlieka nebude rovnaká. Dieťa by sa pri pití mohlo popáliť. 

Stvrdnutý prsník: retencia

Je potrebné skontrolovať techniku dojčenia. K vzniku retencie môže prispieť nevhodná poloha matky pri dojčení, vrodená anomália vývodu. Retenciu môže tiež spôsobiť nevhodná podprsenka s kosticami, držanie pŕs alebo spanie na bruchu.

Podstatou je blokáda jedného z vývodov bunkovou drvinou a zaschnutým mliekom s následným opuchom. Pokiaľ by sa jednalo o galaktokélu, tá by mohla opakovane spôsobovať blokádu mliečneho kanálika. Upchatý kanálik sa musí rozmasírovať, aby sa uvoľnil. Väčšinou spontánne vymizne. 

Prečítajte si: Retencia mlieka alebo zápal prsníka: čo robiť, keď bolesť bráni dojčeniu?

Dojčiť z jedného či z oboch prsníkov?

Zo začiatku sa odporúča dojčiť z oboch prsníkov. Odporúčam prikladať dieťatko tak, ako to vyhovuje mamičke a bábätku. Len čo sa laktácia rozbehne, odporúča sa kŕmiť pri jednom dojčení z jedného prsníka a pri ďalšom z druhého.

Pokiaľ by dieťaťu jeden prsník nestačil, priložte ho bez obáv aj k druhému. Sú situácie, kedy je potrebné v priebehu jedného dojčenia vystriedať oba prsníky i niekoľkokrát. Je to v prípadoch, kedy bábätko saje neefektívne, je spavé a je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka. Pokiaľ je potrebné tvorbu mlieka zvýšiť, odstriekavame aj po nadojčení dieťaťa. 

Odgrgnutie bábätka: je nutné?

Niektoré deti si po dojčení naozaj neodgrgnú, alebo to mamičky jednoducho nezbadajú. Odgrgnutie je síce dobré, ale nie nevyhnutné. Poraďte sa so svojou lekárkou o praktickom prevedení. Určite vám ukáže, ako bábätko správne držať. Pokiaľ si dieťatko neodgrgne, položte ju do postieľky so zvýšenou polohou matraca, v uhle asi 30 stupňov. 

Nechcem dojčiť. Som zlá matka?

Plne podporujem súčasný trend, ktorý odporúča dieťa do 6. mesiaca veku výhradne dojčiť a potom, spolu s príkrmami, i dlhšie. Tiež ale zároveň plne rešpektujem informované rozhodnutie mamičiek, ktoré sa rozhodnú nedojčiť.

Či budete dojčiť, alebo nie – je to vaša voľba. Sama takmer 30 rokov pomáham mamičkám, ktoré majú problém s dojčením. V priebehu svojho pôsobenia v poradni dojčenia som sa stretla s množstvom mamičiek, ktoré nechceli dojčiť a mali obavy, ako to okolie prijme.

Niektoré z týchto mamičiek svoje rozhodnutie po narodení bábätka zmenili, niektoré na svojom rozhodnutí trvali a požiadali o zastavenie laktácie, iné sa rozhodli mlieko aspoň odstriekavať a dávať fľašou. Nech sa už rozhodnete akokoľvek, mali by ste v pôrodnici určite povedať, čo si želáte a zdravotníci by vám v tejto situácii mali pomôcť a rešpektovať vašu voľbu.