Ako prebieha odber, spracovanie a uskladnenie pupočníkovej krvi

PR článok | 25. Nov 2011

Odber pupočníkovej krvi prebieha jednoducho a bezbolestne ihneď po narodení dieťaťa. Po prestrihnutí pupočnej šnúry ju pôrodník odoberie do sterilného odberového vaku...

Odber pupočníkovej krvi prebieha jednoducho a bezbolestne ihneď po narodení dieťaťa. Po prestrihnutí pupočnej šnúry ju pôrodník odoberie do sterilného odberového vaku. Pupočníková krv sa odoberá z pupočnej šnúry alebo aj z placenty – závisí do typu odberu. Odobratá krv sa spolu so vzorkami transportuje v termoboxe s termočipom, ktorý monitoruje teplotu počas celého transportu do špecializovaných laboratórií v Bratislave.

Inteligentné systémy: Kto si predstavuje, že pupočníková krv sa len jednoducho zmrazí na požadovanú teplotu, bude prekvapený. Celý proces sa riadi prísnymi pravidlami a každý krok má svoje opodstatnenie. Na zabezpečenie vysokej ochrany materiálu sa spracovanie uskutočňuje v oddelenom čistom prostredí – v laminárnom boxe so samostatnou vzduchotechnikou s filtráciou vzduchu. Samotný priestor spracovateľského laboratória podlieha prísnym bezpečnostným a hygienickým opatreniam, ktoré okrem iného zahŕňajú hygienickú slučku pred vstupom do laboratória či používanie germicídnych žiaričov. Do tohto prostredia prichádza pupočníková krv.

Odberový vak, vzorky i dokumentácia sa najskôr označia jedinečným číselným kódom, čím sa predchádza zámene. Potom laboratórni pracovníci vyhodnotia objem pupočníkovej krvi a množstvo buniek v odbere. Základné spracovanie trvá 60 minút. Pupočníková krv sa centrifuguje a pridá sa do nej kryoprotektívna látka, ktorá ochraňuje bunky počas procesu zmrazenia. Potom sa pripravia vzorky na kontrolu kvality spracovanej krvi. Hotový transplantát spolu so vzorkami sa vloží do kovového puzdra a postupne sa začne ochladzovať v kryokonzervačnom zariadení. Tento proces prebieha postupne počas 90 minút, aby kmeňové bunky nepoškodila náhla zmena teploty. Proces riadi počítač. Takto pripravená pupočníková krv sa vloží do biologického kontajnera, kde sa dlhodobo skladuje v parách tekutého dusíka pri teplote blízkej -196 °C. 

Rodičia, ktorí si dali pupočníkovú krv uskladniť pre svoje dieťa, dostanú 4 – 6 týždňov po odbere výsledky spracovania pupočníkovej krvi. Dokument obsahuje informácie o počte buniek, sterilite odberu i maximálnej hmotnosti pacienta, pri ktorej sa ešte odporúča pripravenú jednotku pupočníkovej krvi použiť.

Ihneď k dispozícii: Uskladnená pupočníková krv, či už vlastná, alebo darovaná, má tú výhodu, že je dostupná a okamžite k dispozícii.

Liečba pupočníkovou krvou sa zvyčajne plánuje dlhodobo dopredu, preto je vždy dostatok času na jej transport do nemocnice. V prípade, ak sa má pupočníková krv použiť, nie je problém zaslať ju kdekoľvek v rámci Slovenska. Bežne sa posiela dokonca aj do zahraničia. Napríklad naša verejná banka už takto poslala na liečbu do zahraničia pupočníkovú krv 16-krát. V rámci Slovenska je to záležitosť niekoľkých hodín, do zahraničia zvyčajne do 24 hodín.

 


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: