Aj ockovia môžu „dojčiť“

Redakcia | 3. Aug 2016
Aj ockovia môžu „dojčiť“

Bábätko je tu! Aké to bolo bezprostredne po pôrode? Bolo dieťa zo svojho narodenia také unavené, že sa mu chcelo len spať a to najlepšie aspoň 5 hodín bez prestávky? Alebo sa vám narodilo bábätko, ktoré si to ihneď zamierilo k prsníku svojej mamičky a silne salo svoj prvý pokrm?

Ak malo vaše dieťa hlad hneď, určite ste spozorovali jednu vec: pri prisatí vaša žena silne prižmúrila oči. Tento pohľad sa zrejme dosť podstatne líšil od nežných fotiek v časopisoch, ktoré znázorňovali, ako mamičky dojčia svoje deti na lavičkách v parku.
Pocit pri prvom kojení totiž prechádza, ako to raz formulovala jedna mama „až do špiku kostí“. To, čo si teda mama a otec predstavovali ako niečo prirodzené a bezproblémové, je v prvých chvíľach dosť bolestivé. Ak je teda dojčenie iné, ako ste si to vo svojich predstavách vykreslili – a mama vášho dieťaťa istotne tiež – oplatí sa hovoriť o tom trochu podrobnejšie.
Mama i dieťa sa musia naučiť dojčiť, aby vytvorili dobre zohratý tím. A vy ako otec? Nestojíte mimo tohto diania, ako sa zdanlivo domnievate – tím potrebuje aj vás. Dojčenie je síce jediná úloha, ktorú otcovia po pôrode dieťatka nemôžu prebrať. Je však veľmi veľa vecí, ktoré môžu urobiť, aby dojčenie svojej partnerke a svojmu dieťaťu uľahčili a podporovali ho.

Obavy otcov

Ženy dojčia. Ó, aké materské šťastie. A čo otcovia? Nikto ich už nepotrebuje? Znamenajú myšlienky ako “Aké šťastie, že dojčí!” v preklade do mužskej reči “Môžem nerušene spávať”? Alebo otázka: “Budú mať jej prsia vôbec ešte niekedy so mnou do činenia alebo budú večne len zdrojom výživy pre bábätko?”  Čo v preklade zase znamená “A kde zostávajú moje potreby?” 
Mnohí otcovia boli pri pôrode svojho syna alebo dcéry a sú právom hrdí na svoje ženy, lebo zvládli túto zaťažkávaciu skúšku. Sú nadmieru šťastní, lebo si môžu teraz podržať v náručí vytúžené dieťatko. Avšak zrazu je všetko celkom iné. Do života sa vracia všednosť a muži postrehli, že ich vzťah ku svojim manželkám už nie je tým, čím býval. Partnerka sa už oňho nestará tak intenzívne, ale je tu len pre dieťa a tomu venuje všetku svoju pozornosť. A otcovia začnú zrazu žiarliť. Majú strach, že ich ženy tu budú v budúcnosti len pre dieťa a partnerské spolužitie by sa tak mohlo dostať do zabudnutia. Mnohí sa cítia ako piate koleso na voze. O ženu, ktorú mali predtým iba pre seba, sa teraz musia deliť s dieťaťom. Nový človiečik si vyžaduje mamu celú. V tejto faze je dôležité, aby sa otcovia svojim partnerkám s problémom zdôverili, priznali sa, čo ich trápi a neodkladali svoje obavy bokom. Novopečená mamička to určite pochopí a spoločne nájdu riešenia, ako sa navzájom neodsudziť.
Oteckovia, potrebujeme vás

Pred „atakom“ si treba nájsť vhodnú polohu

Dieťa má celý rad reflexov. Patrí k nim aj sací reflex: ono vie, že musí sať – a na rodičoch zostáva, aby ho to čo najskôr naučili. Ak má bábätko ten správny hlad, saje bez ohľadu na všetko okolo, akonáhle sa jeho malé ústa dostanú do blízkosti prsnej bradavky. Vy ako otec môžete v tejto prvej fáze pomôcť k tomu, aby prisatie nepripomínalo „útok“.
K tomu patrí starostlivosť o to, aby vaša žena pri dojčení sedela alebo ležala v dobrej polohe. Pohodlné držanie tela je pri dojčení „polovičný úspech“. Pohodlne sedí dojčiaca žena vtedy, keď nie je ani priveľmi napätá, ani príliš v ležérnej ovisnutej polohe, pretože potom „visí“ aj bábätko a to nie je ani pre jedného príjemné. Ak ste doma, vezmite dieťa na ruky, aby si mamička v pokoji našla vhodnú polohu. Pri prvom dieťati je to skutočne veľká pomoc.

Uvoľnenie chvíľu trvá

Spýtali ste sa už niekedy, prečo sa vaša žena asi po pol minúte po začatí dojčenia zahĺbi „úplne do seba“ a nevníma svoje okolie? Krátko potom, ako sa bábätko prisaje, sa dostáva mlieko zo zadnej časti prsníka dopredu – a to v obidvoch prsníkoch, nielen v tom, z ktorého bábätko práve pije. Iba málo žien to nevníma, väčšinu to aj trochu bolí. Ľahké napätie u matky vášho dieťaťa môže súvisieť s tým, že tlak v prsiach je mimoriadne silný. Malo by vám byť jasné, že v tejto chvíli by ste ju dôležitou otázkou len zaťažovali. Bábätko si to reguluje väčšinou úplne v pohode: urobí si malú prestávku, nechá si mlieko natiecť do ústočiek a potom pije veľkými, pokojnými hltmi ďalej. Počúvajte dobre tento signál bábätiek: Už minútu na to vyzerá svet úplne inak a vy môžete s vašou ženou hovoriť o všeličom možnom, lebo teraz sa už dokáže dostatočne uvoľniť.

Dojčenie smädí

Veľkú radosť urobíte dojčiacej žene vtedy, ak jej počas kŕmenia bábätka prinesiete nejaký nápoj. Tým nemáme na mysli kávu, skôr jemne sýtenú minerálku, nealkoholické pivo alebo feniklovo-anízovo-kamilkový šaj. Tento býva buď takto namiešaný, alebo ho možno kúpiť v lekárni aj pod názvom „čaj pre dojčiace mamičky“. Z času na čas môžete obom – vám i vašej partnerke naservírovať pohár sektu – to je dovolené a je to vítaná a takmer slávnostná zmena medzi čajom a čisotu vodou.

Dojčenie unavuje

Ak len trochu môžete, umožnite vašej žene pospať si – obzvlášť v prvých týždňoch života bábätka aj počas dňa: Hladina hormónov sa v súvislosti s mliekom mení. Prolaktín prispieva k tomu, že sa novorodenec a dojča upokoja. Večer klesá hladina tohto hormónu v mlieku – dôvod, prečo bábätká plačú večer viac. Ak si žena cez deň trochu pospí – pomáha aj krátke zdriemnutie – potom opäť „natankuje“ tento upokojujúci prostriedok pre bábätko.

Dojčenie spôsobuje hlad

Mnohí žartujú, že žena musí jesť v tehotenstve „za dvoch“ – a predsa takmer všetci vedia, že to nie je pravda. V období dojčenia sa situácia trochu mení. Žena musí samozrejme veľa piť, ale rovnako dôležité je aj stravovanie. Potrebných je 500 kalórií. Poradkyne pre dojčenie vedia, že počet dojčení sa postupne znižuje, ak žena je tak často, ako jej dieťa pije. To môže byť  na začiatku života dieťaťa 9 krát za deň. Niekedy postačí pár lyžíc ovsenných vločiek s mliekom, medzitým banán a pod.
A ešte pár slov k tomu, ak chcete byť ako vzorný manžel činný aj v kuchyni. To určite príjme každá čerstvá mamička s nadšením. Pridávajte dostatok smotany do všetkých jedál, ktoré pripravujete. O to výživnejšie bude materské mlieko. Cukor by ste mali naopak používať len veľmi striedmo, sladké totiž spôsobuje u bábätka plynatosť. Opatrne a len veľmi postupne môžete skúšať cesnak, cibuľu, kapustu a strukoviny. Pre útechu: bezcibuľový čas trvá len dočasne a v ôsmom mesiaci znesú deti možno aj to, že si mamička dá Chili con carne s veľkými červenými fazuľami.

Tvaroh v rôznych variantoch je tiež dôležitý. Smotanový tvaroh sa hodí ako jedlo medzi hlavnými chodmi a je stráviteľnejší ako jogurt. Nízkotučný jogurt môžete využiť „mimo jedálneho lístka“: uchovávajte v mrazničke zamrznuté balenie, aby si mohla vaša žena pri zápale prsníka ihneď pomôcť.

Dojčenie môže bolieť a vyvolať horúčku

Žena je pod silným napätím. Alebo dieťa nepije správne. Alebo: Dieťa začne v noci prespávať bez prebudenia a matkine prsníky dostávajú ešte stále signál na produkciu mlieka. To všetko môže viesť k tomu, že sa mliekovody upchajú. Ak sa tlak v prsiach stupňuje, vidieť na nich červené miesta, ktoré sú bolestivé, potom hrozí zápal prsníka.

Uvedomte si, že matka vášho dieťaťa nebude vôbec vládať. Zápal prsníka ovládne celé telo prinajmenšom tak ako ťažká chrípka. Vaša žena bude potrebovať absolútny pokoj na lôžku, obklady z nízkotučného tvarohu alebo v prípade nevyhnutnosti aj antibiotika predpísané lekárom. Tu prichádza váš čas, kedy sa musíte starať o dvoch vašich najbližších sám. Žena zvládne jedine dojčenie, aj to ju pri zápale mimoriadne bolí.

Zápal prsníka

Ach, moje bábätko je také sladké

Aj keď je to veľmi lákavé a matka a dieťa sú pri dojčení „na zjedenie“, zdržiavajte sa nežností, kým sa dieťa nenasýti. Predstavte si to jednoducho takto: Ani vám by sa asi nepáčilo, keby vás niekto stále hladkal po lícach, kým jete svoj obed...

A láska?

Zabudnite na to, čo sa píše v mnohých knihách: A síce, že čerstvé mamičky nemajú chuť na sex – to tak môže ale aj nemusí byť. Čo chce vaša žena a čo chcete vy, to nenájdete v žiadnej knihe. Niektoré ženy mávajú dokonca väčšiu potrebu po vrúcnejšej a intímnejšej blízkosti svojho muža, lebo jednoducho cítia, že sa tým ich puto ešte väčšmi posilní. Niektorí muži považujú akt dojčenia za „milostnú hru“. To môže byť správne, ale dojčenie nesmie blokovať sexuálny vzťah medzi matkou a otcom. A už vôbec ho nemôže nahrádzať. Keď je intimita po pôrode problémom, potom to má iné dôvody ako to, že sú prsia ako erotogénna zóna už obsadené. V tomto prípade je veľmi dôležité, aby partneri spolu o problémoch hovorili. 

Nepríjemné pre ženu je, keď mlieko netečie len vtedy, keď bábätko saje, ale ak vyteká samovoľne medzi kŕmeniami, napríklad, ak sa žena sprchuje alebo sa nahne dopredu. Nežnosti v podobe dotykov v tejto erotogénnej oblasti nie sú v tejto situácií pre matku potešením, navyše ak nosí kojeneckú podprsenku a v nej tampóny. Ale takýto druh spodnej bielizne a pomôcky pri vytekaní mlieka je pre ňu jednoducho pohodlnejší a príjemnejší. A aspoň sa nemusíte báť, že by vám žena dala niekedy “mliečnu sprchu”.

Čo majú otcovia z dojčenia?

· Dieťa dostáva vždy výživu, ktorú potrebuje
· Rodina nemusí vydávať peniaze za umelé mlieko
· Bábätko a dieťa, ktoré bolo ako bábätko dojčené, bývajú menej často choré

· Otcovia (aj mamy) musia v noci vstávať zriedkavejšie, lebo väčšinou býva postieľka dojčeného dieťatka v tesnej blízkosti manželskej postele

· Rodina sa môže bezstarostne pohybovať kdekoľvek, výživa pre bábätko je vždy tu

· S odsatým mliekom môžu svoje dieťa občas „dojčiť“ aj otcovia. Týmto sa im naskytuje príležitosť byť s dieťaťom v bezprostrednom kontakte a osvojovať si postupne rolu „živiteľa“

· Aj otcovia si môžu raz urobiť prestávku a oddýchnuť si, keď sa bábätko práve dojčí

Dojčenie nie je teda len zdravé, praktické a dobré pre vzťah medzi matkou a dieťaťom. Oplatí sa aj otcom prispieť k tomu, aby mala ich partnerka dobré podmienky na dojčenie a aby mohla v ideálnom prípade poskytovať dieťaťu výlučne materské mlieko šesť mesiacov a aby potom mohla následne ešte rok dojčiť, kým si dieťa postupne zvykne na tuhú stravu (odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie).

Prečítajte si tiež: Otecko a prebaľovanie – skutočný horor?!

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: