Žltý povlak na autách a oknách? Vieme, čo je za tým

UVZSR | 20. máj 2022
Peľová sezóna

"Záhadné" žlté povlaky mnohých prekvapili, ale netreba sa obávať rôznych hoaxov - patrí to k prebiehajúcej peľovej sezóne.

Žltý peľ? Môžu za to ihličnany

Tento peľ pochádza do značnej miery z kvitnúcich ihličnanov z čeľade borovicovitých, ktorých peľové zrnká majú väčšie rozmery. Stačí aj mierny vánok a z okolitých stromov sa peľ uvoľní vo viditeľných mrakoch. Pri silnejšom vetre je k nám peľ prinášaný na veľké vzdialenosti aj z iných lokalít. 

Vysoké koncentrácie peľu ihličnanov, buka, duba a miestami hrabu – druhov, ktoré majú veľké peľové zrná, prispeli k tvorbe žltých povlakov na autách, parapetoch, či okrajoch mlák.

„Vysoké koncentrácie peľu týchto druhov v ovzduší súvisia jednak so semennými rokmi – tieto stromy majú zvýšené obdobie kvitnutia v troj- alebo päťročných intervaloch, kedy sa produkcia peľu niekoľkonásobne navýši - a tiež s veternými dňami, počas ktorých dochádza k transportu peľu na veľké vzdialenosti,“ hovorí RNDr. Janka Lafférsová z RÚVZ v Banskej Bystrici.

Vyššie koncentrácie peľu v ovzduší

Rok 2022 sa oproti predchádzajúcim nesie od začiatku v znamení vyšších koncentrácií peľu a dlhšej peľovej sezóny, čo sa prejavilo aj u najsilnejších prvých jarných alergénov - liesky, jelše a brezy.

Ak patríte medzi alergikov, alebo vás zaujíma množstvo peľu v ovzduší z iných dôvodov, sledujte naše pravidelné peľové spravodajstvo, ktoré zabezpečuje šesť monitorovacích staníc v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Trnave a Žiline, pracujúcich  pod gesciou verejného zdravotníctva.

Zdroj: www.uvzsr.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: