Ženy odkladajú materstvo a až tretina obetuje kariéru kvôli rodine
Vedeli ste, že až tretina zamestnaných matiek preferuje zamestnanie na polovičný pracovný úväzok?
Slovenky sa stávajú prvýkrát matkami ako 27-ročné. Sú najmladšími prvorodičkami krajín V4. V rámci Európskej únie sa pohybuje vek prvorodičiek na úrovni 29 rokov.
Najstaršie ženy, ktoré očakávajú svoje prvé dieťa, sú v Taliansku, Španielsku a Luxembursku, kde rodia ako 31-ročné. Najmladšími matkami sa stávajú Bulharky (26 rokov) a Rumunky (takmer 27 rokov), v tesnom závese je Litva.
Kvôli pandémii sa do chudoby prepadne 30- tisíc ľudí
Vek prvorodičiek sa posúva. Ženy materstvo odkladajú
Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat sa posúva vek matiek po celej Európe. Dôvody sú najmä ekonomické. V súčasnosti je v súvislosti s rastúcimi cenami bývania, potravín či výbavy pre dieťa problematické najmä pre mladých ľudí vykryť výdavky spojené s narodením dieťaťa.
„Trendom je, že ženy odkladajú materstvo, čím sa automaticky posúva priemerný vek prvorodičiek. Mnohé z nich v súčasnosti riešia ekonomický aspekt materstva. Ženy totiž musia viac zladiť prácu s rodinou ako muži.
Slobodné matky pritom na Slovensku patria do najohrozenejšej skupiny. V prípade, že sa naskytne nečakaná finančná situácia alebo finančné výdavky, len malá skupina žien dokáže utiahnuť mesačné výdavky, ak majú malé dieťa, ktoré sa pokladá z pohľadu financií o to najnáročnejšie. Mnohí osamelí rodičia sa tak ocitajú na hranici chudoby,“ *povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.
Problémom u nás je najmä to, že osamelé matky alebo matky, ktoré majú dvojičky alebo trojičky, teda viacpočetný pôrod, majú nižšiu šancu uplatniť sa na trhu práce. Súvisí s tým aj nedostatok kapacít dostupnej starostlivosti o dieťa, teda jaslí, či škôlok. Naopak možnosť pomoci starých rodičov pri výchove dieťaťa, ako náhrada formálnej starostlivosti, vplýva pozitívne na návrat matky do práce.
Ženy sa starajú o domácnosť a deti viac ako muži
Pod zvyšujúci sa vek prvorodičiek sa podpisuje aj odsúvanie materstva kvôli práci a vzdelaniu. Ak sa už totiž žena rozhodne pre dieťa, častokrát musí kvôli nemu obetovať kariéru. Nielen na Slovensku totiž posledné roky sa rozdiely v starostlivosti o domácnosť zväčšujú. Až 35 percent slovenských žien sa stará o deti, prípadne sa s nimi učí, a to najmenej hodinu denne. K tomuto sa má len 19 percent mužov.
„Ženy sa viac starajú aj o dennodenné aktivity spojené s chodom domácnosti. Ide až o 77 percent z nich. U mužov je to výrazne menej, iba 47 percent. Najmenej hodinu denne varí a upratuje 60 percent žien, no len 16 percent mužov. Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat, ženy v únii zarábajú približne o 15 % menej ako muži. Na Slovensku je to na úrovni 20 %", doplnila Buchláková.
MATKY oddychujú len 10 minút denne
Tretina žien obetuje kariéru kvôli rodine. Na dôchodku sú ohrozené chudobou
- Viac prevláda u nežnejšieho pohlavia zamestnanie na polovičný pracovný úväzok, ktorí využíva až tretina zamestnaných žien, ale len necelých 8 % mužov.
- Vo vedúcich pozíciách firiem je tretina žien, mužov je dvakrát viac.
Dôvodom skrátených pracovných úväzkov, nižších miezd a potom aj nižších dôchodkov je starostlivosť o rodinu a materstvo, ktoré ukrajuje ženám z počtu odpracovaných hodín. Tretina žien obetuje kariéru kvôli rodine, u mužov je to len na úrovni štyroch percent. Z toho dôvodu je viac žien vo vyššom veku ohrozených chudobou.