VLKOSŤ v byte? TAKTO sa jej zbavíte

VLKOSŤ v byte? TAKTO sa jej zbavíte
11.11.2017 v kategórii Infošky, autor Mgr. Eva Kliská, foto: istockphoto.com

Zarosené okná, plesnivé škvrny na stenách, neustále upchaný nos? Môže za tým byť pleseň v byte.

Ozdravte svoje bývanie, zbavte sa vlhkosti

Ak ste si všimli, že sa vo vašej rodine stále častejšie opakujú infekcie dýchacích ciest, zápal spojiviek, pálenie sliznice, zhoršuje sa alergia alebo alergia dokonca vznikla, pravdepodobnou bude príčinou týchto ochorení  nadmerná vlhkosť  vo vašej domácnosti. Vlhkosť môže ohroziť zdravie celej rodiny a poškodiť majetok, preto je nutné okamžite zasiahnuť a vlhkosť odstrániť.

Prečítajte si aj:  Aby sa lepšie spalo alebo Ideálna teplota v spálni

Takto vzniká vlhkosť

Vlhkosť v byte alebo v dome vzniká už len samostatnou prítomnosťou človeka a jeho aktivitami, ako je sprchovanie, pranie, sušenie bielizne či varenie. Vlhkosť môže spôsobiť aj nedostatočná izolácia domu. Ak nemá kam uniknúť, sústreďuje sa na najchladnejších miestach, napr. na oknách, v nevykurovaných miestnostiach alebo v zle zaizolovaných priestoroch.

vlhkosť v byte
Nadmerná vlhkosť je ľahko identifikovateľná:

 • kondenzáciou vodnej pary,
 • plesnivými škvrnami na stenách,
 • odliepaním tapiet,
 • pocitom chladu
 • a vznikom alergických reakcií.

Vedeli ste, že počas kúpania, sprchovania, varenia, sušenia bielizne či umývania podláh, vzduch obohacujete ešte väčšou vlhkosťou? Štvorčlenná rodina denne vyprodukuje viac ako 10 litrov vodnej pary.

Môže vás zaujímať: Malá škola rodičovstva: Alergie u najmenších

Aká je ideálna vlhkosť?

Ideálna vlhkosť by mala byť v rozmedzí 35 až 50 percent. Pri teplote 20 °C by nemala byť vyššia ako 50 %, pretože pri vyššej vlhkosti dochádza k tvorbe plesní. Vlhkosť v byte sa dá zistiť jednoducho, pomocou vlhkomera.

Škody na majetku, ale aj na zdraví

Najviac zasiahnuté bývajú predovšetkým malé, nevetrané priestory ako sú šatníky, skrinky na topánky, ale aj miestnosti, kde dochádza k vzniku nadmernej vlhkosti, ako sú kúpeľne, kuchyne a pivnice.

Vlhkosť spôsobuje odlupovanie omietky, vydúvanie tapiet, plesne a zápach. Aj keď to určite nie je nič príjemné, škody na majetku sa zvyčajne dajú opraviť, horšie je to už so zdravím, ktoré môže byť dlhodobým pobytom v takomto prostredí vážne narušené.

Imunitný systém sa vysiľuje, a to vedie k jeho poruchám. Vo vlhkom a teplom prostredí sa darí plesniam, ktoré vyvolávajú množstvo alergických reakcií a reumatických ochorení. Alergiu spôsobujú aj rôzne roztoče, pre ktoré je vlhké prostredie ideálne.

vlhkosť v byte

Pomoc je jednoduchá

 • Zaobstarajte si merač vlhkosti a pravidelne kontrolujte vlhkosť vzduchu.
 • Správne vetrajte, to znamená nárazovo s naplno otvorenými oknami, aspoň 15 minút denne.
 • Neotvárajte okná za dažďa a hmly.
 • Vo vlhkých miestnostiach uložte nábytok ďalej od steny, aby za ním mohol ďalej cirkulovať vzduch.
 • Použite odvlhčovače, ktoré sú schopné pohlcovať vlhkosť.
 • Investujte do okien s kvalitným  izolačným zasklením.
 • Zdrojom vlhkosti môžu byť v miestnosti aj rastliny alebo akváriá, preto v prípade veľkej vlhkosti ich výskyt minimalizujte.

Tip Mama a ja: Jednou z chýb je vypínanie kúrenia v noci alebo počas vašej neprítomnosti. Stačí znížiť teplotu na úsporných 16 – 18 °C, ale nie na dlhšie ako na 4 až 5 hodín. Ak kúrenie úplne vypneme, obvodové múry vychladnú a trvá dlhšie, kým sa opäť ohrejú. Okrem zvýšených nákladov na vykurovanie má takéto správanie za dôsledok aj zvýšenie vlhkosti v miestnosti.

Nezabúdajme na to, že aj vzduch, ktorý dýchame, môže výrazným spôsobom ovplyvniť naše zdravie, a preto by sme sa mali starať o to, čo sa dostáva do našich pľúc...

VYDÝCHAJTE SA z problémov

vlhkosť v byte