TOTO ste vedeli? 6 zaujímavostí o ľudskom mozgu

TOTO ste vedeli? 6 zaujímavostí o ľudskom mozgu
13.1.2019 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Ľudský mozog je odjakživa predmetom vedeckého skúmania. Ponúka vysvetlenie na mnohé otázky. Tu sú niektoré z nich...

Ľudský mozog: Toto ste o ňom (možno) nevedeli 

1. Nikdy sa nestane, že by ste zabudli na všetko. Ak si napríklad nemôžete spomenúť na meno človeka, vybavíte si aspoň jeho tvár.

 

2. Pri hororoch sa bojíme vďaka tzv. zrkadlovým neurónom. Ak sedíte v kine a sledujete horor, vnímate tiež vystrašené tváre ostatných ľudí. Centrálne mozgové bunky sa aktivujú a divák sa práve vďaka zrkadlovým neurónom začne cítiť rovnako.

3. Ženy sú emocionálnejšie a to vďaka odlišným štrukturálnym a funkčným odlišnostiam ženského a mužského mozgu. Mozgové hemisféry spája corpus callosum, čo je hustý zväzok vlákien. Tento zväzok je u žien o niečo rozsiahlejší ako u mužov, čo znamená, že emocionálna, pravá hemisféra, je u nich lepšie napojená k analytickej časti. Tento fakt môže vysvetľovať, prečo sú ženy citlivejšie. Ak žena niečo rieši, zapája obe hemisféry, na rozdiel od muža, ktorý používa iba tú, ktorá sa týka zadanej úlohy.

4. Déja vu je vysvetliteľné tak, že určitá situácia spúšťa pamäť totožných zážitkov z minulosti a mozog ich tak vyhodnotí ako rovnaké.

5. Dôvodom toho, prečo si musíme v „duchu“ neustále spievať melódiu a nemôžeme ju dostať zo svojej hlavy preč, je rytmický kód, ktorý údajne rozhoduje o tom, či sa niektoré melódie stanú tzv. „zvukovými červami“ a začnú sa v hlave spontánne opakovať.

6. Vo svete boli zaznamenané príbehy ľudí, ktorí potom, čo sa prebudili z kómy, hovorili plynule iným ako svojím rodným jazykom. Na tom by nebolo nič pozoruhodného, keby pred úrazom tento jazyk ovládali. Napríklad mladá Chorvátka po precitnutí z kómy hovorila plynule po nemecky, aj keď predtým po nemecky vôbec nevedela.