Záchvaty hnevu adolescentov spôsobuje ich mozog!

Redakcia | 16. Apr 2018
adolescent, puberta, mozog, agresívne správanie

Záchvaty hnevu dospievajúcej mládeže sú nočnou morou všetkých rodičov. Dnes sme bližšie k vysvetleniu, prečo niektorí adolescenti reagujú prudšie ako iní.

Snímky mozgu ukázali rozdiely v štruktúrach, ktoré riadia emócie mladých, čo vzplanú aj pri najmenšej provokácii, a tých, ktorí sa dokážu viac ovládať.

Nicholas Allen a jeho kolegovia z Melbournskej univerzity v Austrálii skúmali 137 detí vo veku 11 až 14 rokov a ich rodičov. Filmovali rodiny pri riešení problémov navrhnutých tak, aby vytvárali nezhodu medzi mladými a ich rodičmi. Vedci zaznamenali veľký rozdiel v správaní.

Tím výskumníkov skúmal mozgy detí, v ktorých sa zameral na tri oblasti – amygdalu, ktorá spúšťa impulzívne reakcie v emotívnych situáciách, prednú cingulárnu kôru (ACC) a orbitofrontálnu kôru (OFC), teda časti mozgu, ktoré riadia premyslené a rozvážne reakcie.

Deti oboch pohlaví, ktoré sa správali agresívnejšie, mali väčšiu amygdalu. Chlapci, ktorí mali menšiu ACC v ľavej časti mozgu, boli agresívnejší dlhší čas. Rovnako chlapci s menšou OCC v ľavej časti reagovali na nepríjemnú situáciu nevrlou náladou.

Agresívnejšie deti nepoužívajú „mysliacu“ prednú mozgovú kôru až tak, aby dokázala prevážiť amygdalu pri kontrole správania. Napriek tomu, že sa aj u niektorých dievčat objavili symetrické rozdiely oblastí mozgu, zdá sa, že ich agresívne správanie to nijako neovplyvňuje.

Znamená to, že mechanizmus mozgu ovládajúci emócie a správanie v začiatkoch puberty je rozdielny u chlapcov a dievčat.

Vedci dodávajú, že chlapcom s agresívnejším správaním môže trvať dlhšie, kým ich mozog „dospeje“.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: