TIP na výlet: Slovenský BETLEHEM

Marika Koscelníková | 25. december 2018
TIP na výlet: Slovenský BETLEHEM
foto: Slovensky betlehem

Pozývame Vás do Rajeckej lesnej. Nájdete tam krásne dielo, ktoré ukáže deťom nielen život v minulosti, ale môžu obdivovať aj umeleckú dokonalosť majstra Pekaru, ktorý Slovenský betlehem vytvoril.

Slovenský betlehem je monumentálne rezbárske dielo rezbára Jozefa Pekaru, umiestnené v Dome Božieho milosrdenstva (používa sa však aj pomenovanie Dom Božieho narodenia) v Rajeckej Lesnej. Dielo bolo sprístupnené verejnosti 26. novembra 1995.

Majster Pekara začal po odchode do dôchodku v roku 1980 s výrobou diela, ktoré je odkazom veriaceho človeka, obdivovateľa krás Slovenska, rezbára a konštruktéra.

SLOVENSKÝ BETLEHEM JE UNIKÁTNY

Začal sa rodiť Slovenský betlehem, ktorý vznikal pätnásť rokov. Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených asi 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje. 

Expozícia nezobrazuje iba Kristovo narodenie, ale aj dejiny slovenského národa. Betlehem je zapracovaný do scenérie najvýznamnejších slovenských pamiatok; je tu stvárnený bežný život, aj pracovné činnosti slovenského ľudu v minulosti.

Návšteva expozície (doplnenej aj o iné práce slovenských rezbárov) nie je spoplatnená, vyberá sa dobrovoľný príspevok.

Slovenský betlehem je jedinečný (je pravdepodobne najväčším dreveným pohyblivým betlehemom na svete). Dielo právom patrí medzi absolútne vrcholy (najmä ľudového) rezbárstva.

Zdroj: slovenskybetlehem.sk

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: