Rok 2019? Slováci chcú schudnúť

Rok 2019? Slováci chcú schudnúť
31.12.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Posledné dni v roku sú bezpochyby spojené s bilancovaním roka uplynulého a s plánmi na rok nadchádzajúci.

Práve na novoročné predsavzatia sa zameral prieskum, ktorý zisťoval, aké oblasti života sú pre obyvateľov Slovenska podstatné a ako dlho im predsavzatia vydržia. 

Ženy v predsavzatiach zlyhávajú častejšie

Pre takmer polovicu Slovákov sú predsavzatia dôležité na realizáciu dlhodobých plánov. Viac ako polovica Slovákov predsavzatia väčšinou nedodrží (51,8%) a až štvrtina opýtaných dokonca priznáva, že im predsavzatia vydržia iba pár dní. V oboch prípadoch slabú vôľu priznávajú častejšie ženy.

Medzi predsavzatia, ktoré Slováci najrýchlejšie vzdajú, patrí snaha prestať fajčiť. Predsavzatia sa obvykle týkajú zdravšieho životného štýlu - prevažuje túžba začať chudnúť a jesť zdravo, mať menej stresu a viac športovať, to sú tiež najčastejšie predsavzatia roka 2019.  

Prečo ľudia často predsavzatia nedodržia, aspoň tie, týkajúce sa zdravotného štýlu?

„Novoročné predsavzatia väčšinou nevychádzajú, pretože ich ľudia neberú vážne. Nemajú tiež silnú motiváciu a dávajú si nereálne ciele, ako napríklad schudnem 10 kg za mesiac," myslí si Mgr. Zuzana Bohátová, nutričná poradkyňas tým, že pomôcť s motiváciou môže napríklad rodina a priatelia, prípadne renomovaný odborník.

Rok 2019? Slováci chcú schudnúť

Tento rok si plánuje dať predsavzatia 43% ľudí, častejšie ženy a ide predovšetkým o oblasť životného štýlu.

V roku 2019 chcú Slovenky aj Slováci najčastejšie začať chudnúť (43,8%), zdravšie sa stravovať (37,8%), menej sa stresovať (31,8%) a športovať. Tento rok chcú zarobiť aj viac peňazí.

Muži chcú častejšie prestať fajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu či viac sa venovať rodine (29,2%). Ženy chcú najčastejšie schudnúť (62,8%), dodržiavať pitný režim (31,1%) a menej sa stresovať (47%).

Respondenti v produktívnom veku by chceli vylepšiť rovnováhu medzi prácou a voľným časom, viac sa venovať rodine. Mladá generácia Slovákov si častejšie plánuje nájsť partnera (22,3%), viac športovať (53,2%) a viac doržovat spánok (26,6%).

Zdroj: STEM/MARK a Naturhouse.sk