Slnečný vitamín D a ako ho dopĺňať tým najmenším
V súčasnosti viac ako inokedy počúvame o vitamíne D. Je dôležitý nielen pre nás dospelých, ale obzvlášť i pre deti, ktoré ho potrebujú oveľa viac než my.
Vitamín D (kalciferol) predstavuje skupinu vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyrobiť, preto mu ho musíme dodávať. Je nesmierne dôležitý ako prevencia pred rachitídou (krivicou), slabými kosťami, zvyšuje odolnosť organizmu voči vírusom a respiračným ochoreniam. Okrem toho má aj množstvo iných benefitov, napr. pomáha správnej funkčnosti svalov, mierni kožné ťažkosti, napomáha správnemu deleniu buniek atď.
DÔLEŽITEJŠÍ, AKO SA ZDÁ
Ľudský organizmus vstrebáva vitamín D zo slnečných lúčov cez pokožku. Aj preto je taký potrebný častý pobyt v prírode a vystavenie sa slnečným lúčom. U dojčiat a malých detí toto však celkom neplatí. Podľa dermatológov by sme mali zraniteľnú detskú pokožku pred intenzívnym slnečným žiarením, naopak, chrániť. No najmä v zimných mesiacoch, či v období, keď sme viac doma, je potrebné získavať tento „slnečný“ vitamín aj zo stravy.
Jeho bohatým zdrojom sú morské ryby (najmä losos, makrela, sardinky), rybí tuk, vaječný žĺtok, mlieko a mliečne výrobky, mäso, obilniny, či kakao. Malým deťom, ktoré tieto potraviny ešte nemôžu konzumovať, je potrebné ho dodávať.
KTO a KOĽKO VITAMÍNU D?
Pediatri odporúčajú, aby už od 2. týždňa veku užívali deti vitamín D po celý prvý rok svojho života, optimálne do troch rokov veku. A to bez ohľadu na spôsob výživy, teda či sú dojčené alebo na umelom mlieku. Je tomu tak aj preto, že ani materské mlieko neobsahuje vitamín D v takom množstve, ako ho detský organizmus potrebuje.
Počas zimy, keď je nedostatok slnečného žiarenia, sa odporúča jeho užívanie aj starším deťom, tiež tínedžerom, dospelým. Aby sme nezabudli, veľmi dôležitý je aj pre tehotné ženy. Už počas tehotenstva tak môžu nastávajúce mamy pozitívne vplývať na imunitu, silné kosti a zdravé zúbky svojich detí.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) potrebujú:
- dojčatá vo veku 7 až 11 mesiacov až 6-krát viac vitamínu D na kg hmotnosti než dospelí
- u detí nad 1 rok stúpa potreba vitamínu D oproti dospelým dokonca až 7-krát viac.
Nedojčeným či čiastočne dojčeným deťom môže pomôcť s doplnením potrebnej dennej dávky vitamínu D rovnako náhradná mliečna výživa. Tá patrí do skupín potravín, ktoré sú vitamínom D tzv. fortifikované, teda obohatené.
Výrobcovia pridávajú vitamín D v bezpečnej a veľmi dobre vstrebateľnej forme do dojčenského mlieka podľa platnej legislatívy, ktorá korešponduje s vedeckými poznatkami a odporúčaniami pediatrickej obce. Mliečna výživa určená deťom po prvom roku vitamín D však obsahovať už nemusí. Určite sa teda vyplatí venovať pozornosť zloženiu nielen umelej mliečnej výživy, ale i ostatných výrobkov. O prípadnej náhradnej výžive sa vždy poraďte s pediatrom, ktorý pozná vaše bábätko z lekárskeho hľadiska najlepšie.
Nedostatok vitamínu D má vážne následky na ľudskom zdraví
Prejavuje sa nielen slabými kosťami, ktoré sú náchylnejšie na zlomeniny, horšou kvalitou chrupu, únavou, zmenami nálad, ale i častejším výskytom autoimunitných ochorení a zhoršením iných ochorení, u ktorých vplyv vitamínu D vedci ešte stále skúmajú.
Ak je vaše dieťa často choré a jeho imunita je ako na hojdačke, možno je to práve nízkym príjmom tohto vitamínu. Príslovie „kde nechodí Slnko, tam chodí lekár“ tak nestráca na svojej platnosti ani dnes.
A pritom stačí tak málo – dbať u seba aj u detí na dostatok vitamínu D.
Jeho benefity určite oceníte.
SÚŤAŽ: VYHRAJTE 3 balíčky dojčenského mlieka HiPP 2 BIO Combiotik® pre deti vo veku 6-12 mesiacov.