POZOR! ZMENY v očkovaní MMR

UVZSR/MK | 20. Dec 2019
POZOR! ZMENY v očkovaní MMR

Očkovací kalendár čakajú od 1. januára 2020 zmeny. Povinné pravidelné očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) bude posunuté.

Podľa novej očkovacej schémy budú deti od budúceho roka očkované druhou dávkou očkovacej látky proti MMR v 5. roku života, aktuálne je to v 11. roku života.

Obdobie aplikovania prvej dávky očkovacej látky proti MMR zostáva nezmenené, naďalej sa bude vykonávať v 15. až 18. mesiaci života, spresní sa ale vek podania prvej dávky a to najskôr prvý deň 15. mesiaca života.

Povinné očkovanie
Prečítajte si tiež:

Povinné očkovanie

Cieľom je znižovanie rizika šírenia osýpok

Druhou dávkou očkovacej látky proti MMR sú už v súčasnosti očkované v 5. roku života napríklad deti z Dánska, Grécka, Írska, Veľkej Británie či Španielska.

Úprava očkovacej schémy proti osýpkam, mumpsu a ružienke vychádza z odporúčania Pracovnej skupiny pre imunizáciu po zhodnotení laboratórnych výsledkov Imunologického prehľadu v SR realizovaného v roku 2018. Tie ukázali, že kým podiel trojročných detí s ochrannou hladinou protilátok je 97,24%, vo vekovej skupine 5 – 9 ročných detí je to 93,46%.

„Výsledky Imunologického prehľadu z roku 2018 možno považovať za uspokojivé, avšak rozhodnutie presunúť aplikáciu druhej dávky očkovacej látky proti MMR do 5. roku života považujeme vzhľadom na nedávne epidémie osýpok na Slovensku a v Európe za potrebný krok. V epidémiách osýpok chorľavejú najmä deti, teda najzraniteľnejšia skupina populácie.

V súčasnom období klesajúcej zaočkovanosti v SR a v štátoch EÚ, ako aj  vzhľadom na zvýšenú migráciu a cestovanie, nám podanie druhej dávky očkovacej látky proti MMR v 5. roku života zabezpečí väčšiu a efektívnejšiu ochranu detí proti osýpkam,“
povedal hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Zmena v očkovaní MMR

Deťom, ktoré budú mať v budúcom roku viac ako 5 rokov, bude druhá dávka očkovacej látky proti MMR podaná v 11. roku života - pôjde o deti narodené od 1. januára 2010 do 31. decembra 2015.

Znamená to, že až do roku 2025 sa budú v rámci jedného roka očkovať proti MMR deti v 15. – 18. mesiaci života a deti v 5. a 11. roku života. Od roku 2026 sa bude pokračovať už iba povinným pravidelným očkovaním detí v 15. – 18. mesiaci a v 5. roku života.

Zdroj: UVZSR

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: