Nedajte vírusom šancu! Ako naštartovať imunitný systém?

imunitný systém, chrípka, vitamíny, zinok, betakarotén
25.2.2018 v kategórii Infošky, autor Mgr. Zuzana Paprskárová, foto: istockphoto.com

Imunitný systém potrebuje na účinné fungovanie správne živiny. V období chrípok je vysoké riziko nakazenia sa. Či už ide o nádchu, bolesť hrdla, či kašel, vieme sa im účinne brániť!

Pokiaľ u vás prepukne ochorenie vírusového pôvodu, váš imunitný systém sa dostane do štádia pohotovosti. Sústreďuje všetky sily na to, aby zabránil rozvoju choroby. Práve vtedy sa ukáže v akom stave je váš imunitný systém!

Niektoré skupiny ľudí sú však náchylnejšie riziku infekcie.

Ide o ľudí:

  • v pokročilom veku
  • so zhoršeným zdravotným stavom v dôsledku iného ochorenia
  • pracujúcich na rizikovom mieste (napríklad v nemocnici)
  • užívajúcich niektoré lieky, ktoré potláčajú imunitu (napríklad kortikosteroidy, lieky proti rakovine)

Ako naštartovať imunitný systém?

Vyváženou stravou je možné naštartovať fungovanie imunitného systému. Ak nás aj nedokáže ochrániť úplne pred vírusovým ochorením, vhodne zvolenými potravinami vieme priebeh choroby zmierniť.

Ide o vitamíny, minerály a iné živiny. Ak máte pocit, že na vás "niečo lezie", zabezpečte telu tieto výživné látky.

Vitamín C

Rokmi overená klasika. Ide o antioxidant, preventívne pôsobí proti vzniku bakteriálnych a vírusových ochorení. Primeraná dávka závisí od štádia ochorenia a stavu imunitného systému. V prvých dňoch ochorenia prijímajte veľké dávky (1 gram vitamínu C každú hodinu), neskôr môžete prejsť na nižšiu dávku.

Konzumujte dostatok citrusového ovocia, listovej zeleniny, ríbezlí. Ak aj nezabránite vzniku ochorenia, určite tým zmiernite jeho priebeh!

Zinok

Zinok má súvis s imunitným systémom a so zápalovými ochoreniami. Keďže neexistuje ukazovateľ nedostatku zinku v organizme, musíme mu predchádzať. Zabezpečte si príjem zinku v dostatočnej miere! Konzumujte bielkoviny, mäso, celozrnné potraviny. Ideálne denné množstvo zinku je 10-15 mg denne.

Betakarotén

Známy antioxidant a stimulátor imunitného systému. Denná dávka nie je stanovená, malo by to však byť minimálne 50-200 mg na deň. Zvýšenú potrebu majú napr. ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu, či fajčiarky.

Zdrojom betakaroténu je hlavne ovocie červenej a oranžovej farby. Mrkva a marhule v obsahu betakaroténu vedú. Obsahuje ho však aj listová zelenina (brokolica, kapusta, špenát).

Čo znižuje fungovanie imunitného systému?

V čase choroby alebo v chrípkovom období je vhodné sa niektorým potravinám zámerne vyhýbať! Oslabujú totiž náš imunitný systém. Ide o cukor, hlienotvorné potraviny (v čase choroby je vhodné sa vyhnúť kravskému mlieku), alkohol a všetky ťažké, ťažšie stráviteľné jedlá.

A nezabúdajte samozrejme na stres! Oslabuje náš imunitný systém a preto sa snažme mu vyhnúť!

Tieto čaje si servírujte v zime
Prečítajte si tiež:

Tieto čaje si servírujte v zime