Mikulášske balíčky: Čím ich naplniť?

Mikulášske balíčky: Čím ich naplniť?
4.12.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Už o pár dní to príde. Teda ON príde. Mikuláš, aj so svojou družinou a všetky dobré deti odmení.

áme pri tom množstve sladkostí a postavičiek, ktoré sa v obchodoch tvária ako čokoládové, nutkanie pripomenúť, že Mikulášske balíčky nemusia byť nutne naplnené len cukrovinkami, ktoré navyše pre deti okrem lákavej chuti neprinášajú žiadny iný úžitok.

Čo naplniť do Mikulášskych balíčkov?

Čokoláda je základ. Je dobrá, chutná, deti ju milujú a dokonca je podľa viacerých štúdií aj zdravá. Reč je ale o kvalitnej čokoláde, s vysokým obsahom kakaa, nie o farebnom obale, ktorý ukrýva figúrku z kakaovej polevy.

Vyvarujte sa nákupu Mikulášov, anjelov a čertov, ktoré majú označenie cukrovinky či pochúťka. Nič nepokazíte, ak si prečítate zloženie na obale. Titanová beloba E 171 a rastlinná čerň E 153 sú označené ako prísady, ktoré môžu spôsobiť alergiu a hyperaktivitu.

Takto „vyskladajte“ Mikulášsky balíček

Čokoláda musí byť

Ale kvalitná. Pravá horká čokoláda musí obsahovať minimálne 35 % kakaového masla. Menšie deti obľubujú skôr mliečnu alebo bielu čokoládu. Pri nich dávajte pozor na obsah minimálne 30% kakaa. Ak chcete naozaj kvalitu, kupujte čokolády s 50 % obsahom.

Orechy, oriešky

Obsahujú zdravé esenciálne mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Majú preto svoje miesto aj v Mikulášskom balíčku. Vyberajte z vlašských orechov, mandlí, pistácií či lieskovcov. Pozor. Arašidy nie sú orechy!

Odkedy môžu deti jesť orechy?
Prečítajte si tiež:

Odkedy môžu deti jesť orechy?

Nezabudnite ani na ovocie

Mandarínky, pomaranče, banány, či domáce jablká alebo hrušky do balíčka určite dajte. Kupujte ho však tesne pred darovaním, aby sa v balíčku nepokazilo a nezačalo hniť.

Alternatívou môže byť aj sušené ovocie, najmä marhule, hrozienka, brusnice, slivky. Všetky tieto druhy si môžete v sezóne nasušiť aj sami. Jablká stihnete ešte aj teraz.

Tip MAMA a ja

Cukríky a lízanky radšej vynechajte. Alebo aj v tejto skupine vsaďte na zdravšiu verziu, napríklad lízanky z javorového sirupu alebo hroznového cukru. Hoci sú tiež poriadne sladké, sú aspoň o niečo zdravšie než klasické lízanky.

Tradičné keksíky a rôzne napolitánky môžete nahradiť bio keksíkmi, ktoré sú vyrobené z celozrnnej múky, semiačok a orieškov či sušeného ovocia. Ak máte čas a chuť, môžete ich jednoducho vyrobiť aj doma.

Dobrou voľbou budú aj cereálne tyčinky z obchodu. Aj tu však platí, že treba pozorne vyberať. Nie všetko, čo sa tvári zdravo, je naozaj zdravé. Uprednostnite tie s menším obsahom cukru a bez polevy.