Mikulášske balíčky: Čím ich naplniť?
Už o pár dní to príde. Teda ON príde. Mikuláš, aj so svojou družinou a všetky dobré deti odmení.
Máme pri tom množstve sladkostí a postavičiek, ktoré sa v obchodoch tvária ako čokoládové, nutkanie pripomenúť, že Mikulášske balíčky nemusia byť nutne naplnené len cukrovinkami, ktoré navyše pre deti okrem lákavej chuti neprinášajú žiadny iný úžitok.
Vyskladajte deťom prekvapenie, z ktorého nebolí bruško, ale oči zasvietia. Veď vy ich poznáte najlepšie...a pošuškáte Mikulášovi.
Sviatok sv. Mikuláša – ako to bolo naozaj?
Čo naplniť do Mikulášskych balíčkov?
Čokoláda je základ. Je dobrá, chutná, deti ju milujú a dokonca je podľa viacerých štúdií aj zdravá. Reč je ale o kvalitnej čokoláde, s vysokým obsahom kakaa, nie o farebnom obale, ktorý ukrýva figúrku z kakaovej polevy.
Vyvarujte sa nákupu Mikulášov, anjelov a čertov, ktoré majú označenie cukrovinky či pochúťka. Nič nepokazíte, ak si prečítate zloženie na obale. Titanová beloba E 171 a rastlinná čerň E 153 sú označené ako prísady, ktoré môžu spôsobiť alergiu a hyperaktivitu.
Je to síce najjednoduchšie a možno aj najlacnejšie riešenie, ale kedy nedopriať sebe aj deťom hodnotnú sladkosť, ak nie na Mikuláša? Poobzerajte sa po obchodoch a určite nájdete.
Keď deti maškrtia: Sladkosti versus sušené ovocie
Takto „vyskladajte“ Mikulášsky balíček
Čokoláda musí byť
Ale kvalitná. Pravá horká čokoláda musí obsahovať minimálne 35 % kakaového masla. Menšie deti obľubujú skôr mliečnu alebo bielu čokoládu. Pri nich dávajte pozor na obsah minimálne 30% kakaa. Ak chcete naozaj kvalitu, kupujte čokolády s minimálne 50 % obsahom.
Orechy, oriešky
Obsahujú zdravé esenciálne mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Majú preto svoje miesto aj v Mikulášskom balíčku. Vyberajte z vlašských orechov, mandlí, pistácií či lieskovcov. Mix orieškov dieťa poteší, ak ho pekne vyskladáte.
Vedeli ste, že...
Arašidy nie sú orechy? Podobne ako šošovica či fazuľa, ide o strukovinu.
Odkedy môžu deti jesť orechy?
Nezabudnite ani na ovocie
Mandarínky, pomaranče, banány, či domáce jablká alebo hrušky do balíčka určite dajte. Kupujte ho však tesne pred darovaním, aby sa v balíčku nepokazilo a nezačalo hniť.
Alternatívou môže byť aj sušené ovocie, najmä marhule, hrozienka, brusnice, slivky. Všetky tieto druhy si môžete v sezóne nasušiť aj sami. Jablká stihnete ešte aj teraz.
Tip MAMA a ja
Cukríky a lízanky radšej vynechajte. Alebo aj v tejto skupine vsaďte na zdravšiu verziu, napríklad lízanky z javorového sirupu alebo hroznového cukru. Hoci sú tiež poriadne sladké, sú aspoň o niečo zdravšie než klasické lízanky.
Tradičné keksíky a rôzne napolitánky môžete nahradiť bio keksíkmi, alebo perníčkami ktoré sú vyrobené z celozrnnej múky, semiačok a orieškov či sušeného ovocia. Ak máte čas a chuť, môžete ich jednoducho vyrobiť aj doma.
Dobrou voľbou budú aj cereálne tyčinky z obchodu. Aj tu však platí, že treba pozorne vyberať. Nie všetko, čo sa tvári zdravo, je naozaj zdravé. Uprednostnite tie s menším obsahom cukru a bez polevy.
V Mikulášskom balíčku nemusia byť len sladkosti
Dieťa sa poteší, aj keď si nájde v čižmičke obľúbenú postavičku, hračku, ktorá ho poteší. Mikuláš zvládne uniesť aj knihu či ponožky, ktoré rozveselia. Skladajte, vyberajte, potešte.
Čarovné obdobie pred Vianocami je plné fantázie a prekvapení. Užite si ho a vychutnajte.