Materská je všetko, len nie dovolenka. Ako sa z toho nezblázniť?
Milé mamičky, je toho na vás už niekedy priveľa? Možno nie ste len unavené, ale vyhorené. Napriek tomu, že syndróm vyhorenia sa najčastejšie spája s klasickou prácou, nastať môže aj počas rodičovstva. Aj to sa spája s prekonávaním mnohých výziev a s podávaním maximálnych výkonov. Ak sa cítite bezradné a vyčerpané, nezúfajte. Existuje východisko.
Vyhorenie matiek
„Pojem vyhorenie si väčšinou spájame s prácou, kde je už celkom popularizovaný a známy. V práci ho poznáme ako situáciu, kedy dlhodobo investujeme vlastnú energiu, snažíme sa plniť nejaké pracovné výzvy, ciele až to ide na úkor našich zdrojov, ktoré nestačia. Vedie to k obrovskej nerovnováhe a tá sa prejaví v tom, že sa začneme cítiť zle psychicky aj fyzicky a veľmi podobný proces sa môže udiať aj v roli rodiča. Podobné je, že ide tiež o nejakú snahu naplniť očakávania a výkonnostné štandardy, byť super mamou a všetko zvládať,“ vysvetľuje psychologička a vedkyňa Eva Vavráková.
Všímajte si, ak:
- Už dlhšie pociťujete chronickú únavu, beznádej a emocionálnu vyčerpanosť.
- Máte pocity odcudzenia voči iným ľuďom či frustrácie, izolujete sa a čas trávite radšej doma.
- Cítite hnev, nervozitu a podráždenosť.
- Zle sa vám spí, nemáte chuť do jedla, bolí vás hlava.
- Strácate záujem o veci a činnosti, ktoré vám predtým robili radosť.
- Máte pocit, že k dieťaťu nemáte už také silné city, vyhýbate sa interakcii či hrám.
Nebojte sa požiadať o pomoc
Psychológ+
Ku psychológovi sa tak môžete dostať oveľa skôr ako zvyčajne, čo znamená aj úspešnejšie riešenie problému v jeho začiatkoch. Poradenstvo sa zároveň deje v bezpečí domova a v termíne, ktorý vám vyhovuje.