Je uchovanie pupočníkovej krvi správnym rozhodnutím?
Mnohí nastávajúci rodičia sa zaoberajú otázkou ohľadom uchovania pupočníkovej krvi pre svoje dieťa. Keďže odber je možný iba pri pôrode, rozhodnutie je potrebné urobiť ešte počas tehotenstva. Uchovať alebo neuchovať pupočníkovú krv? Nasledujúce informácie môžu budúcim rodičom pomôcť pri tomto rozhodovaní.
Aký význam má pupočníková krv?
Pupočníková krv je jedným zo zdrojov krvotvorných kmeňových buniek, ktoré sa využívajú najmä pri liečbe hematologických a onkologických ochorení ako sú leukémie, lymfómy, vybrané onkologické ochorenia, poruchy krvotvorby, imunity či metabolizmu a iné. Hovoríme o takzvanej transplantácii krvotvorných buniek.
Môže byť odber bolestivý?
Odber pupočníkovej krvi je bezbolestný a bezpečný pre matku i dieťa. V čase odberu krvi je už pupočná šnúra prestrihnutá a zasvorkovaná a dieťa je v starostlivosti pediatra.
Aká je využiteľnosť uloženej pupočníkovej krvi?
- Využitie pre dieťa
Použitie vlastnej pupočníkovej krvi je možné všade, kde sa indikuje na liečbu transplantácia vlastných krvotvorných buniek. Americkí vedci vypočítali, že pravdepodobnosť jej podstúpenia počas života človeka je 1:400. Do 20. roka života je to 1:5000. S vekom teda pribúda počet aj frekvencia ochorení, ktoré je možné pupočníkovou krvou liečiť. - Využitie pre súrodenca
V prípade, keď sú na liečbu potrebné bunky od darcu, najvhodnejším darcom je zhodný súrodenec (zhoda v HLA znakoch). Súrodenci sú plne zhodní v 1 zo 4 prípadov (25 %). Na Slovensku už lekári viackrát úspešne použili pupočníkovú krv od súrodenca pacienta. - Potenciál využitia pri iných ochoreniach
V súčasnosti je oficiálne evidovaných vyše 600 klinických štúdií s využitím pupočníkovej krvi aj pri mnohých ochoreniach mimo tradičného využitia v hematológii a onkológii. Ide napríklad o rôzne poškodenia tkanív (napr. po úraze), alebo neurologické ochorenia, ako detská mozgová obrna, cievna mozgová príhoda a veľa iných. Tieto štúdie môžu v budúcnosti umožniť jej využitie pri mnohých ďalších ochoreniach.
Sú aj iné zdroje krvotvorných kmeňových buniek?
Zdrojmi krvotvorných kmeňových buniek sú kostná dreň, periférna krv a pupočníková krv. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Výhody vlastnej pupočníkovej krvi v porovnaní s vlastnou kostnou dreňou alebo periférnou krvou sú:
- transplantát je už pripravený – je možné vykonať transplantáciu okamžite, bez čakania a rizika neúspechu pri odbere a príprave transplantátu,
- bunky nie sú zaťažené ochoreniami získanými počas života, liečbou či procesom starnutia,
- bunky sú mladšie a majú lepšiu schopnosť ďalej sa deliť
Navyše, vlastná pupočníková krv môže byť využitá aj v prípadoch, keď sa po prepuknutí choroby už vlastné bunky získať nedajú – napríklad pri zlyhaní kostnej drene.
Ako dlho môže byť pupočníková krv uchovaná?
Doterajšie výskumy uskladnených živých buniek ukazujú, že kryokonzervácia v tekutom dusíku udrží bunky životaschopné niekoľko desiatok rokov, či dokonca neobmedzene. Ďalšie štúdie súvisiace priamo s pupočníkovou krvou porovnávali vzorky po niekoľkomesačnom a niekoľkoročnom uskladnení, pričom kvalita pozorovaných vzoriek sa nelíšila ani po viac ako 20 rokoch.
Na základe doterajšieho výskumu neexistuje na uskladnenú pupočníkovú krv doba exspirácie.
Odber a uchovanie pupočníkovej krvi na Slovensku už viac ako 20 rokov zabezpečuje spoločnosť Cord Blood Center, ktorá poskytuje pupočníkovú krv pri liečbe závažných onkologických a hematologických ochorení, pri obnove krvotvorby, alebo pri liečbe porúch imunity či metabolických ochorení.
Viac na www.cordbloodcenter.sk