Pomôže očkovanie proti tuberkulóze naozaj v boji s COVID-19?

Marika Koscelníková | 5. Apr 2020
ockovanie proti TBC ochrana pred koronavirusom?

Je Slovensko lepšie chránené pred šírením koronavírusu, pretože sa na našom území dlhodobo očkovalo proti tuberkulóze?

Vzťah medzi povinným očkovaním proti infekčnej tuberkulóze a pripravenosťou zvládnuť pandémiu koronavírusu si všíma štúdia zverejnená na stránke Medrxiv.org.  

S plošným očkovaním proti tuberkulóze už vyspelé štáty skončili. Škoda?

Nová hypotéza podľa serveru lidovky.cz tvrdí, že krajiny, ktoré dlhodobo očkovali/očkujú proti tuberkulóze, dnes môžu mať v boji proti ochoreniu Covid-19 výhodu.

Na Slovensku sa proti TBC povinne očkovalo až do roku 2012.

Vedci argumentujú niekoľkých štúdiami. Podľa mnohých má takzvaná BCG vakcína jeden dôležitý vedľajší pozitívny efekt - celkovo posilní imunitný systém, je teda až o tridsať percent výkonnejší proti infekciám a akýmkoľvek patogénom. Teda aj proti vírusom.

Mapa krajín, kde sa plošne očkovalo proti tuberkulóze, kopíruje mapu štátov s miernejším priebehom súčasnej pandémie 

Ako príklad slúži Nemecko. Práve tam je veľký rozdiel medzi západom a bývalou Nemeckou demokratickou republikou. Na východe patrila BCG vakcína k povinnému očkovaniu, a zaznamenáva trikrát menej nakazených.

Taliansko a USA, dve z krajín, ktoré sú  pandémiou najviac postihnuté, nemajú univerzálnu politiku očkovania proti BCG.

"BCG vakcína sa napríklad stále využíva aj na protinádorovú liečbu, konkrétne pri liečbe rakoviny močového mechúra. Z pohľadu všeobecného zvýšenia imunitnej odozvy na vírusové infekcie by to mohlo fungovať tiež, keďže aktivizuje celkovo imunitný systém "povedal serveru Lidovky.cz alergológ a klinický imunológ Petr Víšek. Dodáva ale, že Covid-19 je výnimočný aj kvôli takzvanej cytokinovej búrke, teda príliš silnej imunitnej reakcii.

"Predpokladám, že budú oveľa viac účinnejšie a špecifickejšie vakcíny ako táto. Ale určite to môže pomôcť," myslí šéf  Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied Zdeňek Hostomský.

Na základe týchto téz sa teraz v niekoľkých krajinách bude konať klinický výskum. V najbližšej dobe by s ním malo začať Holandsko. Tisícka zdravotníkov z ôsmich nemocníc dostane BCG vakcínu či placebo. Až potom sa uvidí, nakoľko je táto téza pravdivá a očkovanie účinné.

Vedci stále veria, že BCG by mohla byť mostom, ktorý potláča celkový vplyv pandémie koronavírusov, kým nebude pripravená nová cielená vakcína.

Očkovanie BCG vakcínou: Je ochranou pred COVID -19? 

Okrem Nemecka môžu poslúžiť k porovnaniu susedia Portugalsko a Španielsko. Prvá menovaná krajina mala k piatku (pozn. 3. 3. 2020) necelých desať tisíc prípadov nákazy, 246 ľudí zomrelo. Portugalsko patrí k štátom, kde bolo očkovanie BCG vakcínou plošné. 

Susediace Španielsko, ktoré takúto povinnosť nemalo, v piatok (pozn. 3. 3. 2020) evidovalo 117 710 nakazených a bezmála jedenásť tisíc mŕtvych. Treba podotknúť, že čo do počtu obyvateľov je Španielov zhruba štyrikrát viac.

Zaujímavé je, že proti samotnej tuberkulóze nefunguje vakcína stopercentne. V priemere zaberie u detí v šesťdesiatich percentách, líši sa to však štát od štátu.

Vedľajšie pozitívne účinky vakcíny opísal virológ Ivan Hirsch z Prírodovedeckej fakulty UK. "Pozdvihne bunkovú imunitu a s tým aj odpoveď proti čomukoľvek. Bunková imunita je v podstate taká prvá lajna obrany, hľadá čokoľvek, čo je cudzie," hovorí.

Niektoré vedecké štúdie podľa neho udávajú, že vakcína BCG napomáha predchádzať asi tridsiatim percentám infekcií spôsobených akýmikoľvek patogénmi vrátane vírusov.

BCG, ak vôbec funguje, nemusí byť však schopná pomôcť všetkým, ktorých sa COVID-19 dotýka. Neodporúča sa ľuďom s oslabeným imunitným systémom alebo tehotným ženám.

Zdroj:
www.lidovky.cz
www.medrxiv.org
www. idnes.cz
www.forbes.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: