Zaspomínajme si: RETRO športovanie!

Redakcia | 15. Jan 2018
retro športovanie, guma

Pospomínajte si spolu s nami, na čom sme „fičali“, keď sme boli malí. Pripomeňme si navzájom hry, ktoré boli plné smiechu, zábavy i pohybu.

Hoci leto je nedohľadne, zaspomínajme si na hry nášho detstva! S príchodom hrejivej jari môžu vaše deti skúšať a pobaviť sa.

Skúste im priblížiť, ako ste kedysi vonku cez prázdniny „blbli“ vy. Takéto retro športovanie ich zabaví a vy sa môžete tešiť, že sa budú hýbať, nielen sedieť s tabletom v ruke.

Skákanie cez gumu

Stačí vám obyčajná krajčírska guma, ktorú na koncoch zauzlíte a traja hráči (no hrať sa dá aj vo dvojici, ak jedného hráča nahradí napr. menší strom alebo lavičky, o ktorú koniec gumy zachytíte). Iste si na spôsob hry spomínate, tak len drobné pripomenutie – čím vyššie gumu hráči posúvajú, tým viac bodov získava hráč, ktorý ju preskakuje. Ak na gumu šliapne, ide ďalší.

TIP pre vás. Aby to pre vaše deti nebolo až príliš retro, kúpte im novú gumu na skákanie! Dnes ju už bežne dostať v hračkárstvach v rôznych veselých farbách!

Skáčeme „škôlku“

Pamätáte si? Hrali sme ju na školskom ihrisku alebo vonku pred „bytovkou“. Stačí na asfalt nakresliť hracie pole. Potom prvý hráč hodí kamienok na políčko ozn. č. 1, skáče na jednej nohe cez nakreslené pole tak, aby preskočil políčko 1, dostal sa na políčko 2, odtiaľ na políčko 3 a potom oboma nohami naraz na políčka 4 a 5, opäť jednou nohou na políčko 6, dvoma na 7 a 8 a potom späť. Ak sa prvý hráč pomýli, dotkne sa pri skákaní čiar alebo hodí kameňom na zlé políčko, nasleduje ďalší hráč. Víťazom je ten, kto preskáče celú škôlku ako prvý.

Tip MAMA a ja
V predajniach s kobercami je možné zakúpiť farebný koberec s nakresleným hracím poľom, ten môžete využiť v interiéri, napr. ak sa vonku nedá hrať kvôli daždivému počasiu.

Skákanie cez švihadlo

Na túto hru je vhodné použiť švihadlo, ktoré je dlhé 3 – 5 metrov. Jedno dieťa skáče, ďalšie dve točia švihadlom. Postavia sa oproti sebe, každé má v ruke jeden koniec švihadla. Dieťa v strede sa snaží skákať plynulo tak, aby sa nezamotalo do švihadla.

Triola volá!

Ten, kto má loptu si vymyslí slovo, ktoré musia hádať ostatní hráči. Povie, z koľkých písmeniek sa slovo skladá a môže aj doplniť, či ide vec, hračku, zviera... Každému hráčovi hodí loptu a ten háda, či to alebo ono písmenko sa v danom slove nachádza. Ak neuhádne, ide ďalší hráč. Slovíčko sa vám postupne skladá a ak ho niekto uhádne, hráč, ktorý ho zadal vyhodí loptu do výšky a zvolá Triola volá! Je to signál, že slovo je správne a spoluhráč loptu musí chytiť. Ak sa mu to podarí, nové slovko zadáva on, ak nie, tak pôvodný hráč.

Meno, mesto, zviera, vec

Hráč, ktorý má loptu poprosí spoluhráča, aby si v duchu vravel abecedu. Následne povie „stop“, písmenko, pri ktorom spoluhráč skončil, je to, na ktoré sa budú hovoriť slová. Každý hráč musí čo najrýchlejšie povedať – meno, mesto, zviera... na dané písmeno. Kto nevie rýchlo reagovať, v hre končí. Ten, komu sa podarí v hre udržať najdlhšie, vyhráva.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: