Vychovávajte environmentálne zmýšľajúce deti

Michaela Klamová | 4. august 2022
Vychovávajte environmentálne zmýšľajúce deti

Ak vám záleží na našej planéte a chcete, aby sa na nej dobre žilo aj vašim deťom (a ich deťom), naučte ich, čo je v živote dôležité.

Tak ako vo väčšine vecí, aj tu platí, že treba začať od seba. Ak nepôjdete deťom príkladom, ťažko môžete od nich očakávať iné správanie. Zhasínanie svetla, vypínanie spotrebičov, ak ich práve nepoužívate, šetrenie vodou či separovanie odpadkov by malo byť vo vašom domove samozrejmosťou ako umývanie zubov.

Deti by mali poznať ekológiu

Rozprávajte sa s deťmi o prírode, o zmenách v nej, prírodných katastrofách či možných dopadoch nášho správania. Takmer každá škôlka sa zapája do rôznych ekologických akcií, najčastejšie zberu papiera či plastov. To je skvelý odrazový mostík na začatie rozhovoru o ekológii.

Navrhnite tiež deťom, aby samy skúsili vymyslieť, čo by sa napríklad u vás doma dalo ešte vylepšiť. Deti sú veľmi všímavé a rady vás upozornia na to, že nechávate pridlho otvorenú chladničku alebo ste opäť raz nezhasli na WC. Vzťah s prírodou sa ťažko buduje z obývačky, preto berte svoje deti von tak často, ako sa to dá. Výlety do parkov, lesov, záhrad či na malé farmy sú neoceniteľné v budovaní dôležitého puta s prírodou a svetom okolo nás.

Sami si za to môžeme?
Prečítajte si tiež:

Sami si za to môžeme?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: