Späť v kolektívoch: VŠI ako nočná mora všetkých rodičov!

Redakcia | 4. október 2017
vši, voš, parazity, dieťa v kolektíve, strihanie vlasov

V dnešnej dobe vši nemusia byť len signálom zlej hygieny v rodine. Tie časy sú dávno preč! Stačí jedno dieťa v celom kolektíve so všami a problém môže mať onedlho celá trieda. V tom horšom prípade neskôr aj celá rodina.

Prečítajte si: Vši: problémy nezmizli ani v 21. Storočí!

Po objavení sa týchto parazitov vo vláskoch našich detí prichádzajú výčitky rodičov, kde nastala chyba a či zanedbali niečo ohľadom hygieny. Vši však vôbec nemusia byť známkou zlej hygieny v rodine. Detský kolektív je v tomto smere veľmi kolegiálny, stačí, ak má nechcených návštevníkov jedno dieťa a problém má celá trieda vrátane ich najbližších.

voš, vši, deti, kolektív, parazity

Neprehliadnite: Vši? Zatočte s nimi!

Ak pedagóg zistí, že niektoré z detí v triede má vši, mal by o tomto probléme ihneď informovať rodičov dieťaťa a upozorniť na problém aj rodičov ostatných detí. Problém so všami je veľmi chúlostivý, na čo by mal myslieť predovšetkým pedagóg a zachovať tak pred triedou anonymitu nositeľa.

Hlavne v zime treba byť opatrní, pretože v tomto období sa všiam darí najviac.

Aké sú opatrenia?

  • Dieťaťu treba ihneď aplikovať prípravok na odstránenie vší, ktorý je najčastejšie vo forme šampónu, spreja alebo oleja. Prípravky sú bežne dostupné v lekárni. Vajíčka, tzv. hnidy, bývajú voči týmto prípravkom odolné, preto je potrebné aplikovať ich viackrát.
  • Úspešnosť odstránenia zvýšime aj dôkladným vyčesávaním vší a vajíčok, najlepšie z mokrých vlasov, hustým kovovým hrebeňom.
  • V domácnosti je potrebné urobiť opatrenia, ako vyprať posteľnú bielizeň, uteráky, čiapky a všetky kusy oblečenia, ktoré sa mohli dotýkať vlasov.
  • Hrebene a vlasové ozdoby je potrebné dezinfikovať, najlepšie chlórom alebo prípravkom na lezúci hmyz.

Zaručeným prostriedkom na odstránenie vší je ostrihanie vlasov nakrátko, čo však nie je potešujúce pre rodičov dievčat s dlhými a pestovanými vlasmi.

Ostrihať vlásky?

Vlásky malej krásky

Nechcem ísť do škôlky!

voš, vši, deti, kolektív, parazity

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: