Sebapoškodzovanie: Ubolená duša nekričí

Redakcia | 26. júl 2022
Sebapoškodzovanie

Sebapoškodzovanie sa čoraz častejšie týka aj detí, ktoré sa chcú poškodzovaním vlastného tela a spôsobením si bolesti vyrovnať s nejakým negatívnym pocitom, ako je smútok, hnev alebo beznádej.

K fyzickému ubližovaniu sebe samému môže dôjsť aj vtedy, keď chce dieťa nejakým spôsobom zaujať okolie alebo svojich blízkych a aj vtedy, keď je emocionálne vyprahnuté a nič necíti, cíti teda aspoň fyzickú bolesť.

Sebapoškodzovanie sa môže prejaviť v rôznych formách, napríklad ako pálenie, rezanie, trhanie si vlasov, dokonca aj predávkovanie sa, či otrávenie.  

Sebapoškodzovanie - obhrýzanie nechtov?

Medzi fyzické prejavy sebapoškodzovania patrí aj obhrýzanie nechtov, rezy, popáleniny alebo holé miesta z vytrhávania si vlasov. Emocionálne prejavy nie sú vždy viditeľné, ale sú to napríklad depresie, plačlivosť, nízka motivácia niečo robiť, nezvyčajné stravovacie návyky, náhly úbytok hmotnosti alebo, naopak, priberanie.

Dieťa sa často zatvára do svoje izby a chce byť samo. Keď zistíte, že sa niečo také deje, je dôležité zachovať pokoj, s dieťaťom sa porozprávať a ak by to nepomohlo, určite je vhodné vyhľadať odbornú pomoc. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: