Rozchod rodičov: čo robiť, aby ho dieťa zvládlo?

Redakcia | 16. máj 2016
Rozchod rodičov: čo robiť, aby ho dieťa zvládlo?

Dieťa okolo piateho roku života ešte nie je celkom schopné pochopiť dôvody, prečo sa jeho rodičia rozchádzajú a dôsledky, ktoré takéto rozhodnutie so sebou nesie. Z toho môžu prameniť úzkostné pocity.

K tomu, aby sa v tejto situácii zorientovalo a udržalo si citovú a duševnú rovnováhu, mu môžete pomôcť, keď s ním hovoríte a jednáte určitým spôsobom.

  • „Za náš rozchod ty vôbec nemôžeš a ani nemôžeš urobiť nič pre to, aby si tomu akokoľvek zabránil.
  • „Rozchádzam sa s ockom (maminkou), ale nie s tebou. Necítime sa s ockom (maminkou) spolu dobre, ale obom nám je dobre s tebou. Vždy budeme tvojimi rodičmi a mať ťa stále rovnako radi.“
  • Zaistite dieťaťu vlastnú izbu v oboch domovoch.
  • Rešpektujte dohodu o tom, kedy budete dieťa navštevovať. Pokiaľ slovo nedodržíte, je to voči dieťaťu vážne pochybenie, rovnako, ako keď sa budete pred ním hádať. To, čo dieťa musí prekonať je už samo osebe dostatočne bolestivé. Dieťa bude samo so sebou spokojné iba vtedy, keď sa jeho rodičia budú vzájomne rešpektovať a budú sa snažiť spolu hovoriť ako dospelí.
  • Dohodnite sa tak, aby si dieťa so sebou mohlo nosiť jednu alebo dve obľúbené hračky a stretávalo sa v oboch domovoch s rovnakými zvykmi ako predtým (kúpanie pred večerou, pravidelné čítanie rozprávok, prechádzka v parku a pod.).
  • Aj napriek prípadným problémom si udržujte dobrý vzťah so starými rodičmi dieťaťa. V období rodinného rozvratu môžu babka s dedkom poskytnúť svojmu vnúčaťu skutočnú oázu pokoja. Ich domov sa nemení a dieťa sa tu môže vyjadrovať úplne slobodne a zachovávať staré zvyky.
  • Podporte u dieťaťa jeho pochopenie a lásku voči druhému rodičovi, nikdy pred ním nerozprávajte zle o druhom rodičovi a nikdy od neho nechcite, aby sa postavilo na stranu jedného z nich. Rešpektujte prejavy smútku dieťaťa, nesnažte sa dieťaťu vynahradiť nedostatok spoločne stráveného času darčekmi, ale zachovávajte na oboch stranách pravidlá, ktoré platili predtým.

Ak ste na životnej križovatke a táto téma sa vás práve bytostne dotýka, pomôcť vám môžu aj ďalšie články a informácie venované tejto problematike:

Rozchod! A čo ďalej?
Rozvod áno, alebo nie?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: