Rodičia nezabúdajte! Najdôležitejšie obdobie vo výchove je do 5. rokov dieťaťa
Tak veľa môžeme urobiť pre svoje deti z hľadiska ich budúcnosti.
Najdôležitejšie obdobie - Aký je váš vzťah s dieťaťom?
Vzájomné spolunažívanie medzi dieťaťom a jeho rodičmi – nemyslíme tým len mamu, otec je rovnako dôležitý – sa vo veľkej miere podieľa na tom, akým smerom sa bude život dieťaťa uberať a aké sociálne vzťahy bude nadväzovať a udržiavať.
Voňa MAMY je pre pocit bezpečia najdôležitejšia
Rodičovská starostlivosť je pre duševné zdravie dieťaťa nesmierne dôležitá – jej dopad môžeme pozorovať aj v dospelosti. To znamená, že to, ako sa k deťom správajú mama a otec asi do 5. roku, tvorí základ ich sociálneho správania. Hovoríme o tzv. vzťahovej väzbe.
Je to jedinečné emocionálne puto, vznikajúce medzi dieťaťom a osobou, ktorá sa oň stará. Dieťa má v sebe inštinktívnu potrebu vyhľadávať a udržiavať blízkosť s určitou osobou, aby naplnilo svoju potrebu ochrany a dosiahlo pocit bezpečia. Deje sa tak najmä v situáciách, ktoré sú preň stresujúce. Podstatou vzťahovej väzby je získať fyzické a emocionálne uspokojenie a pocit bezpečia od blízkej osoby.
Vzťahovej väzbe napomáha:
- starostlivosť,
- fyzický kontakt,
- vnímavosť,
- a prejav pozitívnych citov.
So vzťahovou väzbou sa nerodíme
Nie je to niečo, čo získame pri prvom pohľade na dieťa a ono na nás. Vzťahová väzba je výsledkom vzájomného vzťahu lásky a starostlivosti. Dieťa si s najbližšími osobami (mamou a otcom) vytvára vzťahovú väzbu, teda v ich prítomnosti sa cíti príjemne a bezpečne.
Títo najbližší sú preň bázou istoty. Často je to práve mama, pretože je s dieťatkom dlhšie počas dňa, ale spoločné rituály s otcom – napr. večerné kúpanie – poskytujú dostatok príležitostí na to, aby sa táto väzba vytvorila aj medzi nimi.
Stačí IBA mama? Dieťa potrebuje rozmanité vzťahy
Vzťahová väzba pôsobí obomi smermi – nielen dieťa pociťuje bezpečie a istotu, zároveň aj rodič cíti vzájomné prepojenie s dieťaťom a necíti sa byť pri ňom „cudzincom“.
Pri výchove nejde o súťaž medzi rodičmi – kto lepšie pozná dieťa a poskytuje mu viac – otec alebo mama. Je to vzájomné pôsobenie, pretože prínos jedného a druhého rodiča je rozdielny, ale pre dieťa nesmierne potrebný.
Vzťahová väzba tvorí základ pre budovanie neskorších sociálnych vzťahov – dievčatá sa učia správať ako ženy, na základe vzťahu s otcom si budujú vzory správania k mužom. A naopak, chlapci sa identifikujú s mužskou rolou a učia sa správať k ženám.
Deti s neistou vzťahovou väzbou majú problém so sebadôverou, sú závislejšie na ostatných a prejavujú sa u nich somatické problémy. V školskom veku sa u nich môže zvýšiť tendencia šikanovať a agresivita.
Podporné faktory, ktoré sa podieľajú na vytvorení vzťahovej väzby:
- senzitívnosť rodiča
- dobrý, stabilný, blízky trvalý vzťah s aspoň jednou osobou v detstve
- dobré súrodenecké vzťahy
- veľká rodina, ktorá umožní kompenzačné vzťahy
- aktívny temperament spojený s nadväzovaním vzťahov
- spokojnosť rodičov v manželstve
- sociálne podnetné prostredie