Psychologička radí: Trápi nás nešťastné R

Redakcia | 11. júl 2022
Logopédia hláska R

Patrí hádam k najproblémovejším, ale cvik robí majstra.

Vaša otázka:

Dcérka nastupuje do školy a stále sa trápime s rozprávaním, najmä R. Chodila v škôlke na logopédiu, ale išlo to veľmi pomaly. Navyše jej teraz vypadol ďalší zub, čo jej cvičenie ešte zhoršilo. Vôbec ju to však nebaví, doslova je „alergická“ na to, keď poviem, že ide precvičovať písmená. Mala aj obdobie, keď sa jej deti posmievali. Obávam sa, čo bude v škole. 

Na otázku odpovedá psychologička Jana Caban.

Ako si poradiť s nešťastným "R"

V súčasnosti tento problém nie je vôbec ojedinelý. Mnoho detí má problémy so správnou výslovnosťou. Je to však, našťastie, problém, ktorý sa dá pomerne dobre riešiť a nie je to obmedzené vekom. Aj v dospelosti je možné svoje rečové schopnosti trénovať, rozvíjať, zlepšovať. Chce to však  tú správnu dávku motivácie, trpezlivosti a vytrvalosti v cvičení.

U detí je otázka motivácie často výzvou, ale ak natrafíte na šikovného logopéda či logopedičku, určite zvládne aj otázku motivácie a hravou formou dieťa povedie tým správnym smerom. Tak ako aj v iných profesiách, nie vždy si sadneme s prvým odborníkom, ktorého vyhľadáme. Určite sa aj vám stalo, že vás kaderníčka neostrihala presne podľa vašich predstáv. Nebojte sa teda hľadať znova. 

Hoci to v minulosti „išlo veľmi pomaly“, nemusí to tak byť aj teraz. Vyhľadajte logopéda/logopedičku podľa referencií a skúste to zas. Dcérka možno trochu dozrela a pokroky môžu byť rýchlejšie. Ak by aj nie, s trpezlivým a láskavým prístupom sa vám to podarí zvládnuť, aj keby to nebolo hneď do dňa nástupu do prvého ročníka. Nie nadarmo sa hovorí: trpezlivosť ruže prináša. Dcérke vôbec nemusíte hovoriť, že ide precvičovať písmená – tu môže cítiť svoj hendikep a to ju môže demotivovať. Namiesto toho jej skúste ponúkať napr. hry s jazykom, slovné hračky a pod. 

Jednoduché podporné cvičenia, ktoré zvládnete aj doma

Slová vhodné na sluchové rozlišovanie: 

rak – lak

ráno – lano

ruky – luky

ryža – lyža

more – mole

vrak – vlak

rak – mak

reč – meč

rak – hák

rodina – hodina

rohatý – bohatý

orol – osol

baran – banán

diera – dieťa

kára – káva

koryto – kopyto

fúrik – fúzik

Viac o precvičovaní jazýčka a nácviku R si prečítajte TU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: