Poriadok v puberte? Nehrozí!

Mgr. Jarmila Hýroššová | 3. november 2022
Poriadok v puberte

Neporiadok, ktorý sa v prípade sedem- či osemročných detí skladal z rozhádzanej stavebnice lega a šatočiek na niekoľko bábik, sa postupom veku mení na „bordel“.

Dieťa v puberte po prvýkrát objavuje kúzlo súkromia. Vlastné územie = detská izba si pritom zasluhuje rešpekt dospelých: ak ste doposiaľ na dvere izieb svojich detí neklopali, začnite s tým teraz.

Pubertiak neporiadok nevidí

Tínedžer neporiadok nevidí, jemu vyhovuje „bordel“, je to pre neho prirodzenejšie ako úhľadné kôpky v šatníku či zoradené knihy v knižnici. Má pocit, že poriadok je pre starých ľudí. A prach? Veď tam predsa žiadny nie je! Detská izba pripomína chliev – vzhľadom i vôňou. Čokoľvek môže byť kdekoľvek. Na písacom stole sa vytvárajú surrealistické zoskupenia ponožiek, prázdnych tanierov, cédečiek, papierových vreckoviek, plyšákov a deodorantov dokonale premiešaných so zošitmi, výbavou do fitka a obalov zo žuvačiek.

V takejto zmesi sa ľahko stratí maturitné vysvedčenie, kartička na vlak, peniaze – skrátka čokoľvek. Dospievajúce deti, navyše, bránia vstupu dovnútra vlastným telom. Čo teraz? 

Puberta
Prečítajte si tiež:

Puberta

Vyhodiť neporiadnika na ulicu?!

Nedávno prebehlo médiami, ako riešil zúfalý otec neuveriteľný neporiadok svojej pubertálnej dcéry. Nábytok z jej izby jednoducho vysťahoval pred dom a označil ceduľkou: „Izba je presťahovaná na cestu. Nabudúce si uprac!“ Pred domom sa tak ocitla úhľadne naskladaná posteľ, stôl, počítač a všetko ostatné. Zúfalý ocko zožal tisíce pochvalných komentárov od iných rodičov, no aj kritiku. V každom prípade si mladá slečna túto lekciu navždy zapamätá.

Jemnejšou metódou je tínedžera trošku vydierať: „Upratať izbu je tvoja povinnosť! Vreckové dostaneš až vtedy, keď si upraceš.“ Nedokážete byť dôslední? Potom zatvorte dvere a dúfajte, že to o pár rokov prejde... 

TIP:
Ak budete u tínedžera trvať na izbe upratanej podľa vašich predstáv, jediným výsledkom budú vaše zničené nervy a vykričané hlasivky. Stav skutočnej núdze vyžadujúci si nástup deratizačnej čaty nastáva až v prípade, keď z izby vášho dieťaťa vyliezajú múčne červy, ktoré si našli ideálne hniezdo v polroka starom vrecúšku s müsli pod posteľou.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: