Poradňa KLUBU MAMA a ja: Má moje dieťa skoliózu?

MK | 16. Dec 2019
Poradňa KLUBU MAMA a ja: Má moje dieťa skoliózu?

Všimli ste si na dieťati "zlé" držanie tela? Viete, ako môžete zistiť, že niečo nie je v poriadku?

Vaša otázka:

Je možné spozorovať skoliózu voľným okom?  Ako? Vidieť ju na zakrivení chrbtice,  alebo je nutná návšteva ortopéda? Ako sa dá "opraviť" ak ide o 8 ročne dieťa?

Skolióza u detí

Lucia MadejskáNa Vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejská

Spočiatku skoliózu nie je až tak vidieť voľným okom. Treba však spozornieť ak si v stoji všimnete, že dieťa má jedno plece vyššie ako druhé, že jedna lopatka vytŕča viac ako druhá alebo že jeden bok je viac vysunutý ako druhý.

Pri skolióze dochádza nielen k vychýleniu samotnej chrbtice (do tvaru C alebo S) ale postupne sa chrbtica skrúca aj okolo svojej osi (rotuje). To znamená že hrudník spredu a zozadu sa na jednej strane „vpáči“ a na druhej strane „vyduje“ – to už je ale veľmi výrazná skolióza.

Takto zistíte nerovnosti na chrbtici dieťaťa

Zakrivenie chrbtice sa zvýrazňuje v predklone. Dieťa sa v stoji predkloní (spúšťa ruky k zemi) a keď budete postupne prstami prechádzať po chrbtici tak môžete cítiť, či ide rovno alebo je v niektorej časti vychýlená do strany.

Preventívne to vyšetruje pediater v rámci preventívnej prehliadky. Ak si všimne nejakú asymetriu pošle vás k ortopédovi, ktorý indikuje rontgenové vyšetrenie a následne sa zmerajú krivky skoliózy.

Celkové držanie tela a skoliózu vyšetruje aj rehabilitačný lekár (FBLR lekár – fyziater), ktorý komplexne vyšetrí pohybový aparát detí. Liečba prebieha u fyzioterapeuta, ktorý vás naučí cvičenie na podporu správneho držania tela a chrbtice. Či sa dá skolióza opraviť u 8-ročného dieťaťa závisí od veľkosti krivky. Výrazné skoliózy sa dajú zastabilizovať.

skolióza u detí

Napíšte do poradne fyzioterapeutky Lucie Madejskej aj vy

Fyzioterapeutka Lucia Madejská je odbornou poradkyňou a spolupracovníčkou Klubu MAMA a ja.

Registrované členky jej môžu klásť otázky na našom webe, prípadne sa s ňou poradiť aj neverejne.

Máte aj vy otázky, ktoré sa týkajú fungovania vášho tela, máte bolesti a nepoznáte ich príčinu? Pošlite svoju otázku do poradne a Lucia Madejská sa vám bude snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním. Poradňa fyzioterapeuta TU: 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: