Pomáhajú vám deti v domácnosti? Zapojte ich do každodenných činností

Michaela Klamová | 13. august 2022
Domáce práce a deti

Deti, ktoré sú zvyknuté pomáhať doma, sú ochotnejšie podať pomocnú ruku aj inde.

Zapájanie detí do domácich prác má pre ich život obrovský význam a začať s tým by ste mali možno skôr, než si myslíte.

Nečakajte však, že sa z nich stanú ochotní pomocníci zo dňa na deň. Postupným zapájaním sa do starostlivosti o domácnosť, zvieratá či iných členov rodiny ich učíte nielen zodpovednosti, ale podporujete aj ich prosociálne správanie. S pomáhaním mamičke začínajú podľa prieskumu už približne deti od jedného roka. To, ako a kedy ich rodičia v týchto činnostiach podporujú, ovplyvňuje to, ako budú v budúcnosti pomáhať. 

Pre deti je pomoc v domácnosti zábavou

Zaujímavosťou, ktorú štúdia (ext. zdroj štúdia) objavila, bolo, že deti, ktoré boli za pomoc chválené a odmeňované vo veku 13 –15 mesiacov, boli neskôr vo veku 19 – 24 mesiacov viac ochotné pomáhať. No pochvala a ďakovanie vo veku 19 mesiacov bolo spojené s nižšou ochotou pomáhať vo veku 24 mesiacov. Preto by ste so zapájaním detí a ich chválením mali začať skôr.

Nemusíte sa báť, že by ste deti zaťažovali prácou a povinnosťami, možnosť pomôcť rodičom si užívajú hneď z viacerých dôvodov:

  • Môžu s vami tráviť spoločný čas.
  • Majú pocit naplnenia zo splnenej úlohy.
  • Teší ich zdokonaľovať si svoje motorické schopnosti.
  • Zbožňujú napodobňovať to, čo robia „veľkáči“.

Čím skôr deti zapojíte do domácich prác, tým lepšie

Zvoľte činnosť primeranú ich veku. Nechajte ich zametať, poutierať poličku, niečo priniesť, dať na stôl príbor či poukladať hračky. Nezáleží na tom, že občas budete po ich upratovaní musieť ešte viac upratať (samozrejme, až keď sa nebudú pozerať). Dôležité je pestovať správny návyk. 

Zdroj: www.mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: