(NE)poriadni školáci: Výbuch v školskej taške

Jarmila Hýrošová | 3. október 2019
(NE)poriadni školáci: Výbuch v školskej taške

Obaly, ktoré vydržia na učebniciach a zošitoch tak týždeň, by už mali byť zapísané do knihy rekordov školáka. Somárske uši, kedysi hanba, sú dnes bežnou súčasťou „výbavy“ mnohých žiakov. Fľaky, škrtanice, trhance, nečitateľné písmo, večne chýbajúce pomôcky a žiacka knižka, pokiaľ nie je internetová, tak si priam žobre o poľutovanie... Kto to doma nemá, nech sa prihlási!

Sú rodičia, ktorí sa chcú takémuto nepríjemnému prekvapeniu a následnému infarktu preventívne vyhnúť a svojim deťom každý večer školskú tašku upratujú, čistia, ukladajú učebnice, zošity, strúhajú ceruzky, prípadne nahrádzajú chýbajúce perá, pastelky, gumy a pod. ďalšími, ktoré už majú kúpené vopred.

Dokedy to chcú takto robiť? Celý prvý školský rok? Do konca povinnej školskej dochádzky? Do maturity? Iní rodičia zasa nechávajú všetko na deťoch. To však veľmi rýchlo skončí spomínaným chaosom.

Ani jeden z extrémov teda nie je správnym riešením, a to správne sa, ako vždy, nachádza niekde uprostred. Deťom treba ukázať, ako robiť a udržiavať poriadok v školskej taške a dbať na jeho dodržiavaní.

Ponúkame vám na to niekoľko tipov:

1. Zaistite, aby malo vaše dieťa všetky svoje školské pomôcky úhľadne a prehľadne uložené na jednom mieste. 

Ak máte doma budúceho prváčika, určite ste už museli urobiť pár zmien v jeho detskej izbičke. Písací stôl a stoličky sú už na mieste, záťažová skúška vás ale ešte len čaká, až vaše dieťa prinesie domov všetky učebnice, zošity a poznámkové zápisníky. Využite zásuvky písacieho stola  resp. jednu alebo dve poličky nad písacím stolom na drobné školské pomôcky, aby mal váš školák všetko na očiach.

2. Baľte sa podľa rozvrhu.

Pomáhajte deťom baliť veci do školy podľa rozvrhu. Veľa žiakov nosí všetky učebnice a majú tak zbytočne ťažkú aktovku, v ktorej sa nevyznajú a nevedia nájsť, čo potrebujú.

3. Raz do týždňa urobte komplexný poriadok.

Predtým, ako si začnete vychutnávať vytúžený víkend, pripravte si spolu s dieťaťom tašku na pondelok. Teraz je čas na kompletné vypratanie tašky a odstránenie zvyškov po strúhaní pasteliek, úlomkov ceruziek a pasteliek, drobných papierikov a omrviniek z chleba. Skúste tašku zvnútra aj zvonka povysávať klasickým alebo ručným vysávačom. Pri tejto príležitosti skontrolujte aj peračník: lebo cez víkend je určite viac času vymeniť bombičku v pere, ísť dokúpiť chýbajúce strúhadlo, ceruzku či gumu.

TIP: Nerozčuľujte sa, ak vaše dieťa neustále stráca ceruzky, gumy, pravítka a perá. Malé deti bývajú často zábudlivé a roztržité, a kvôli tomu strácajú veľa vecí. Niekedy je to dobrý dôvod na to, aby ste nekupovali najdrahšie a najkrajšie pero, pretože už o pár dní ho zasa v peračníku nemusíte nájsť a vám bude ľúto vyhodených peňazí.

Pokúste sa ale pomaly a postupne presunúť kontrolu školskej tašky na deti. Tie sa tak naučia prevziať zodpovednosť za svoje vlastné veci.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: