Kedy dieťa predstiera chorobu?

Mgr. Jarmila Hýroššová | 24. Jan 2017
Kedy dieťa predstiera chorobu?

Máte pocit, že vaše dieťa predstiera chorobu, lebo sa chce vyhnúť povinnostiam?

Škola ako strašiak

To, že sa deťom nechce chodiť do školy, nie je nič nezvyčajné. Aby mohli zostať doma, pokúšajú sa niekedy chorobu predstierať. Najmä v stresujúcich situáciách, akými sú skúšanie, písomky alebo aj rozvod rodičov, majú deti tendenciu „byť chorými“. Ale aj po prázdninách alebo predĺženom víkende sa školákom do školy zvyčajne nechce. Najkritickejší vek pre simulovanie je 6 – 7 a potom 11 až 14 rokov.
Prečítajte si: Ako zdolať nadmerný strach zo školy?

Ako odlíšiť predstieranie choroby od skutočnosti?

Rodičia by si mali najskôr všímať medicínske fakty: Ak má dieťa horúčku, pôsobí malátne a nemá chuť na činnosti, ktoré inak robí rado, potom väčšinou ide o chorobu. Aj keď dieťa vkuse kašle alebo má červené hrdlo, ide o jasné príznaky choroby

Ak ale náhle vymiznú zdanlivé príznaky, ako napr. kašeľ, a potom dieťa bez problémov telefonuje so svojimi kamarátmi, mali by rodičia spozornieť. A aj vtedy, ak zdanlivo choré dieťa dokáže bdelo vysedávať dlhé hodiny pred televízorom alebo počítačom, ide o dobré zdravie a nie chorobu.

Prečítajte si: Čo môžete urobiť pre dobrý vzťah učiteľa a dieťaťa?

TIP MAMA a ja:
Ak trpí dieťa strachom zo spolužiakov, obáva sa zlyhania v skúškových situáciách alebo reaguje panikou a sťažuje sa na bolesti brucha, príp. má ťažkosti s dýchaním, bezpodmienečne navštívte s dieťaťom pediatra, ktorý odporučí ďalší postup.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: