Je bielenie zubov BEZPEČNÉ?

Redakcia | 8. november 2020
Bielenie zubov

Je potrebné si uvedomiť, že bielenie zubnú sklovinu buď oslabuje, alebo znižuje jej množstvo!

Vaša otázka: Máme dcéru v puberte a je mimoriadne zaťažená na svoje zuby. Momentálne si vymyslela, že chce ísť na ich vybielenie. Je to podľa vás v jej veku v poriadku?

Je bielenie zubov bezpečné?

bielenie zubov detiNa otázku odpovedá zubný lekár, Rastislav Dráč:

Bielenie zubov sa celkovo rozdeľuje na domáce a ambulantné, podľa techniky na mechanické a chemické. 

Mechanické bielenie spočíva v používaní prostriedkov voľne dostupných a finančne nenáročných (sóda bikarbóna, kurkuma, čierne uhlie). Bieliaci efekt je však minimálny. 

Chemické bielenie sa realizuje produktmi dostupnými v lekárňach a drogériách. Účinnosť je už viditeľná, no trvácnosť nie. Opakované procesy oslabujú zubnú sklovinu. Používajú sa prostriedky s obsahom peroxidu (3 %).

Ide o pasty, gély, bieliace perá a bieliace pásiky. Užívanie peroxidu laicky a nekontrolovane môže viesť k poškodeniu zdravia.

Chemické bielenie sa nerealizuje, ak pacient trpí vysokou kazovosťou zubov, parodontitídou alebo ak má väčšie množstvo výplní, koruniek poprípade mostíky.

Ambulantné bielenie je bezpečnejšie

Ambulantné bielenie sa realizuje už s voľne nedostupnými prostriedkami. Procedúra obsahuje viacero sedení na dosiahnutie žiadaného efektu. Prostriedky obsahujú vyššie koncentrácie bieliacej zložky. Oxidačná reakcia sa aktivuje pomocou LED lampy alebo lasera.

Po bielení sa musí sklovina prípravkom na to určeným remineralizovať. Treba sa následne vyhýbať káve, čaju a potravinám s pigmentom (cvikla, mrkva). Je potrebné si uvedomiť, že bielenie zubnú sklovinu buď oslabuje, alebo znižuje jej množstvo. Vždy to preto treba skonzultovať so zubným lekárom. 

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: