Horúčka: obranná reakcia organizmu?

Redakcia | 9. Jan 2019
Horúčka: obranná reakcia organizmu?

Zvýšená teplota alebo horúčka je obranný mechanizmus, ktorým sa telo bráni voči infekcii.

Stimuluje imunitný systém k vytvoreniu a uvoľneniu protilátok.

Horúčka nie je choroba
Prečítajte si tiež:

Horúčka nie je choroba

Čo je príčinou horúčky?

Najčastejšou príčinou je preniknutie vírusov alebo baktérií do organizmu. Ak je ochorenie spôsobené vírusmi, teplota sa zvykne vyšplhať veľmi vysoko, ale má kratšie trvanie, tzn., že odznie v priebehu  2 – 3 dní.

V prípade vniknutia baktérií do organizmu môže byť telesná teplota len mierne zvýšená. Ak do troch dní neustúpi, je potrebné vyhľadať lekára a zdravotný stav dieťaťa s ním konzultovať.

Zvýšená teplota sa spravidla objavuje ako jeden z prvých symptómov. Jej presné odmeranie, ale aj to, ako dieťa zareagovalo na jej zníženie, je jednou zo základných informácií pre pediatra.

Údaj, ktorý lekárovi poskytnete, pomôže k presnejšiemu určeniu diagnózy. Preto, skôr ako sa k nemu vyberiete, dieťaťu odmerajte teplotu vhodným teplomerom a v prípade potreby použite antipyretiká. 

Čo robiť pri zvýšenej teplote či horúčke?

Ak u dieťaťa vystúpi telesná teplota nad 37,0 ˚C až do 38,5 ˚C, vtedy už hovoríme o zvýšenej teplote.
Pri telesnej teplote nepresahujúcej 38,5 ˚C, je postačujúce dieťaťu zabezpečiť dostatočný príjem tekutín a pokojný režim.

Ak dieťa nechce ležať, netreba ho nútiť, uprednostnite však pokojnejšie činnosti (napr. kreslenie). Až 24 hodín po odznení teploty môže ísť dieťa von.

Od hranice 38,5 ˚C už hovoríme o horúčke, alebo vysokej teplote, ktorá si vyžaduje podanie liekov antipyretík, či aplikáciu zábalov.

Čo by ste ešte o teplote mali vedieť je, že normálna, ale aj zvýšená či vysoká teplota počas dňa môže kolísať. Preto v prípade namerania zvýšených hodnôt je potrebné jej sledovanie v pravidelných intervaloch. Najnižšiu telesnú teplotu nameriate medzi 4. a 6. hodinou rannou a najvyššiu medzi 5. – 7. hodinou večer.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: