Flip-flopky: Nemusíte ich deťom zakázať úplne!

Redakcia | 15. Jun 2016
flip_flop

Letný čas je časom tzv. žabiek. Najmä deti milujú „šuchtanie“ v nich, lebo sú moderné, vzdušné a ľahké a existujú v mnohých farbách a vzoroch.

Rodičia to však často vidia inak: Šípia nebezpečenstvo, lebo táto obuv má hladkú podošvu a neposkytuje labilnej detskej nohe oporu.  Okrem toho môže poškodiť chodidlo. Remienok medzi prstami neustále naráža na väzy, čím ich poškodzuje a oslabuje. Rovná nášľapná časť neposkytuje žiadnu pomoc klenbe nohy. Ak budete príliš často nosiť topánky bez opory, klenba nohy klesne rýchlejšie. Psychológovia ale napriek tomu odporúčajú nezakázať deťom flip-flopky úplne.

Zdôvodnenie

U detí často vzniká druh „skupinového tlaku“, flip-flopy majú všetky kamarátky a spolužiačky a tá, ktorá ich nemá sa cíti byť „out“. Pri úplnom zákaze nosiť túto obuv si dieťa môže myslieť, že iné deti ich nosiť smú, iba jeho vlastná mama to zakazuje. Namiesto toho by mali mamy a otcovia povoliť výnimky a stanoviť pritom jasné pravidlá, kedy sa flip-flopky nosiť môžu a kedy nie. Ak sú rodičia prístupní kompromisu, urobia to väčšinou aj ich deti.

Dôležité je predovšetkým vysvetliť dieťaťu, prečo je táto obuv v určitých situáciách absolútne nevhodná. Paušálnej vete „je to nebezpečné“ deti väčšinou nerozumejú. Lepšie sú konkrétne príklady: „Pozri, nemáš v nich žiadnu oporu, preto sa pri rýchlom behu noha kýva sem a tam a môže sa zvrtnúť“ alebo „Pri bicyklovaní sa ti môžu flip-flopky zošuchnúť a ty sa zraníš“. Takéto rady sú pochopiteľné aj pre deti a väčšinou sa potom snažia správať rozumne.

Môže vás zaujímať:

Aj deťom sa potia nohy

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: