Domáce úlohy? Nezačínajte s nimi hneď po škole!

Redakcia | 20. Jan 2017
Domáce úlohy? Nezačínajte s nimi hneď po škole!

Dostalo vaše dieťa domácu úlohu a vy ho do jej vypracovania tlačíte hneď po príchode zo školy? Chyba!

Domáce úlohy: nutnosť alebo zbytočnosť?

Domáce úlohy slúžia na upevnenie a prehĺbenie prebraného učiva. V niektorých školách ich deťom nezadávajú vôbec a všetko, čo s nimi potrebujú prebrať a čo od detí potrebujú vypracovať, riešia počas vyučovania.

Väčšina škôl však funguje systémom domácich úloh presne tak, ako sme na nich vyrástli my. Názory na túto tému sa rôznia, avšak, čo je skutočne správne nepovie zodpovedne nikto. Možno aj v tomto platí – zlatá stredná cesta.

Prečítajte si: Tipy na rozvíjanie logického nadania dieťaťa

Kedy písať domáce úlohy?

Aby mohli deti pracovať koncentrovane a s úspechom, potrebujú po náročnom dni v škole najskôr prestávku. Schopnosť podať výkon stúpa – po jej obednom poklese – opäť až neskoro popoludní. Na písanie domácich úloh a prípravu do školy by malo mať dieťa k dispozícii priestor, kde má pokoj a kde môže pohodlne sedieť tak, aby netrpela jeho chrbtica. 

Najskôr by sa mal školák pustiť do ľahších úloh, aby si tak uľahčil prechod od relaxu k povinnostiam. Ťažké učivo by sa malo zakomponovať medzi ľahšie úlohy. Na záver by mali deti robiť opäť nejakú jednoduchšiu úlohu, aby tak mohli skončiť s pocitom úspechu. Malé pauzy medzitým sa postarajú o to, že koncentrácia príliš neklesne.

Prečítajte si: Ako zvládnuť domáce úlohy s dvojčatami?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: