Čo robiť, keď dieťa nechce spať
Deti sa navymýšľajú, kým ich dostaneme do postele: kakať, papať, piť, spievať, mojkať....Vedeli ste, že nespavosť sa vyskytuje až u 10 % detí starších ako 2 roky?
Výskumy potvrdili, že rodičia týchto detí sú príliš pedantní alebo naopak – nevenujú im dostatok pozornosti. Preto má dieťa problém s nočným "opustením".
AKO USPAŤ bábätko
Čo pomáha na nespavosť detí
V odstránení tejto poruchy má význam predovšetkým dôsledné uplatnenie režimu pravidelného striedania spánku a bdenia. Potrebné je vždy dodržiavať pravidelnú hodinu uloženia na spánok.
Zaspávanie urýchľuje aj rumanček alebo teplé mlieko s lyžičkou medu. Dieťaťu ho naordinujte ešte pred večerným umývaním zúbkov, aby sa mu nepokazili. Ak to nepomôže a problém už nejaký ten čas trvá, stavte na aromaterapiu.
Skúste voňavé oleje
Proti nespavosti pomáha rumančeková, medovková alebo santalová silica. Rozprášte jednu z nich v izbe alebo ju nakvapkajte do aromalampy.
Existuje aj autogénny tréning, vhodný je však až pre väčšie deti. Pomocou relaxačných cvičení, kde si postupne uvedomuje horné aj dolné končatiny, uvoľní svoje telo, myseľ a rýchlejšie zaspí.
Tip Mama a ja:
Večer s dieťaťom neriešte konflikty, snažte sa urovnať spory a hádky, ktoré boli cez deň. Dieťa potrebuje mať pokojnú myseľ a istotu, že ho mama a ocko ľúbia, aj keď ho "odkladajú" do postele.