Ako zdolať chudokrvnosť? Takto dieťaťu pomôžete!

Redakcia | 9. Jun 2017
Ako zdolať chudokrvnosť? Takto dieťaťu pomôžete!

Diagnostikovali vášmu dieťatku chudokrvnosť ? Takto problém vidí odborník.

Vaša otázka:

Nášmu synovi lekárka zistila chudokrvnosť, preto by som rada vedela, čo mu mám častejšie zaradiť do jedálneho lístka?

Ako sa stravovať pri chudokrvnosti?

Na Vašu otázku odpovedá prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.: Foriem chudokrvnosti je veľmi veľa. Okrem zrejmých, či skrytých strát krvi, rozpadu červených krviniek, vrodených, či získaných porúch krvotvorby, je najčastejšou príčinou chudokrvnosti nedostatok určitých vitamínov ( B6, B9, B12) a hlavne železa.

Ak teda chceme pomôcť pri liečbe chudokrvosti, musíme vedieť jej príčinu. Na to vám odpovie lekár.

Ak ide o chudokrvnosť z nedostatku uvedených vitamínov, tak okrem ich dodávky v podobe liekov pomáha strava s prídavkami vnútorností –  hlavne pečeň.

Dodávku železa spoľahlivo zaistí len dodávanie mäsa. Zelenina ani ovocie neobsahuje takmer žiadne využiteľné železo. Ako zaujímavý príklad omylu v tomto smere možno uviesť špenát.

Ten bol takmer pol storočia považovaný za najlepší zdroj železa (spolu s ostatnou zelenou zeleninou). Až na konci storočia sa však zistilo, že špenát železo takmer neobsahuje a pôvodný údaj bol omyl spôsobený posunom desatinnej čiarky.

Vaše dieťa by malo jedávať pestrú stravu – aj so zeleninou a ovocím, základom dodávky železa je však mäso a žĺtok vajca (tie však s mierou).

Prečítajte si: Nechutenstvo v detskom veku?

Prečítajte si: Anémia - málokrvnosť netreba podceňovať

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: