Ako vybrať topánky školákom: Poznáte maketový systém merania nôh?

Redakcia | 21. marec 2023
Poznáte maketový systém merania nôh?

Tlačí? Netlačí? Dieťa niekedy nevie posúdiť, či je mu topánka naozaj dobrá. Vyskúšajte toto!

Maketový systém merania nôh

Poznáte to. Prídete do predajne a dieťatko si vyberie topánku, ktorá sa mu páči. Ale sedí mu naozaj dobre na nôžke? Niečo viete posúdiť pohľadom i skúsenosťou, ale ak si chcete byť istí, že topánočka sadne na nohu dieťaťa, vyskúšajte maketový systém merania nôh. 

Postavte bosé dieťa na biely papier a obkreslite mu ľavú i pravú nohu. Tieto makety vystrihnite a pri kúpe topánky vložte tieto makety dovnútra. Sledujte, či sa maketa ohne alebo nie, v akej časti je topánka „tesná“ na nôžku vášho dieťaťa a čo cíti samotné dieťa pri skúšaní topánky. Tento maketový systém merania nôh zachytí reálnu dĺžku a šírku detskej nohy.

Sú deti, ktoré majú naozaj široké nôžky v prstovej časti a vďaka tejto makete uvidíte, že daný typ topánky nie je napríklad vhodný.

Pri výbere topánky zohľadnite aj tzv. nadmerok. Čo to je?

Platí pravidlo, že topánka musí byť o 1 cm. väčšia? Áno. Vpredu by mala byť topánočka aspoň o 1 centimeter väčšia, tak na pol bruška prsta, keď pritlačíte na miesto, kde má palčeky. Topánka by mala mať v prednej časti dostatok priestoru.   

Dajte si záležať na tom, aby boli nôžky vášho dieťaťa zdravé a výberom správnej topánky viete veľa pre jeho pohodu urobiť. Všetko o detských nôžkach vie podologička  Milada Nadášiová a svoje tipy vám ponúka v sérii videí.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: