7 látok, ktoré naštartujú imunitný systém vášho dieťaťa

Redakcia | 23. december 2021
7 látok, ktoré naštartujú imunitný systém vášho dieťaťa

1. Na infekciu - železo

Pre dieťa je železo veľmi dôležité, je potrebné k prenosu kyslíka a tiež pomáha v boji proti infekcii. Dieťa sa narodí s dávkou železa, ktorá mu vystačí na šesť mesiacov. Neskôr mu ho budete musieť podávať v jedle. Najbohatším zdrojom železa je červené mäso, preto pokojne pridávajte do každého jedla (tam, kde je to možné) jednu lyžicu červeného mäsa.

V tmavom hydinovom mäse je oveľa viac železa, ako v bielom, preto podávajte vášmu drobcovi skôr mäso zo stehna, ako z pŕs. 

2. Vznik protilátky zabezpečí vitamín A

Vitamín A pomáha telu vybudovať protilátky, ktoré dokážu bojovať s infekciou. Citrusy a zelenina, ako napríklad mrkva, sú bohatým zdrojom tohto vitamínu. Vášmu dieťatku budú veľmi chutiť pečené sladké zemiaky pokvapkané olivovým olejom, ktoré majú tiež vysoký obsah vitamínu A.

3. Bunky chráni vitamín C

Vitamín C je potrebný pri tvorbe bielych krviniek, ktoré sú zase nevyhnutné v boji proti infekcii. Vitamín C obsahujú napríklad potraviny ako paprika, pomaranče a kivi. Obsah vitamínu C v zmrznutom a konzervovanom ovocí je rovnaký, ako v čerstvom ovocí. 

4. Prospešné probiotiká

Probiotiká sú prospešné baktérie hrubého čreva a žalúdka. Vyrovnávajú zlé baktérie a podporujú rozvoj imunitného systému. Prírodný jogurt obsahuje mnoho probiotík, takže dieťaťu pokojne ponúknite aspoň lyžičku denne.

5. Liečivý vitamín B6

Vitamín B6 podporuje imunitný systém vášho dieťaťa tým, že vytvorí protilátky a pomáha červeným krvinkám prenášať kyslík, čo spôsobuje zrýchlenie hojenia. Medzi jeho dobré zdroje patrí celozrnný chlieb, cestoviny a tiež banány. 

6. Opravu buniek zabezpečí zinok

Na hojenie rán, vaše dieťa potrebuje zinok. Jeho telo nedokáže ukladať živiny, takže je dôležité zahrnúť dostatok tejto látky do jedálničku. Zinok sa nachádza v mäse, vo vajciach a v mliečnych výrobkoch. Veľmi veľa zinku sa nachádza v jahňacine. Skúste zmiešať 40 g jahňacieho mletého mäsa s vajcom a strúhankou, upečte a podávajte s paradajkovou omáčkou. 

7. Protizápalové omega 3-mastné kyseliny

Protizápalové vlastnosti omega-3 esenciálnych mastných kyselín pomôže vášmu dieťatku zahnať choroby. Tučné ryby obsahujú veľké množstvo tejto látky, najvhodnejší pre deti je losos. Chlapcom môžete podávať lososa alebo inú tučnú rybu aj trikrát do týždňa, dievčatám dvakrát.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: