Potrebujú dojčatá vitamín C?

Redakcia | 10. október 2017
Potrebujú dojčatá vitamín C?

Dojčatá si nedokážu vitamín C vytvoriť samy a sú tak odkázané na jeho pravidelný príjem vo forme potravy.

Vitamín C patrí medzi základné antioxidanty a v organizme má veľké množstvo funkcií. Vitamín C prispieva k správ­nemu fungovaniu imunitného systému, k správnej tvorbe kolagénu, k správnej funkcii chrupaviek, kostí, ďasien, zubov a zvyšuje vstrebávanie železa.

cebion, C vitamín

Prirodzená výživa materským mliekom je najoptimálnejším spôsobom výživy u dojčiat do 6 mesiacov veku. Plne dojčené deti príjmajú vitamín C materským mliekom.

Jeho množstvo závisí od príjmu vitamínu C matkou. Aj pri dostatočnom množstve v potrave matky jej mlieko obvykle neobsahuje dostatočné množstvo vitamínu C a dieťa je závislé na dodatočnom doplnení.

 

Materské mlieko obsahuje 4,3 mg vitamínu C na 100 ml. Suplementácia matky vitamínom C, ktorá by presahovala aj 1 000 mg/deň neovplyvní obsah vitamínu C v značnej miere, pretože existuje regulačný mechanizmus pre hladinu vitamínu C v materskom mlieku.

Dennú potrebu vitamínu C možno vypočítať a prípadný deficit doplniť.

Následná výživa obvykle začína po 6 mesiaci života dieťaťa. Obsah vitamínu C sa mení podľa druhu, skladovania, prípravy, ročného obdobia a doby od prirodzenej zrelosti zeleniny a ovocia až po jeho konzumáciu. Príjem vitamínu C môžete doplniť aj v období zvýšenej chorobnosti a to najmä na jeseň a v zime podáva­ním výživového doplnku Cebion s obsahom vitamínu C v kvapkách.

Pri infekciách horných dýchacích ciest, virózach, liečbe antibio­tikami a v období rekonvalescencie môžete potrebné vitamíny doplniť multivitamíno­vým výživovým doplnkom pre dojčatá a malé deti – kvapkami Cebion multi alebo sirupom Cebion 2x multi vhodným pre deti od 1. roka.

Prípravky značky Cebion sú výživové doplnky a nájdete ich v lekárni.


www.merck.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: