5 rád, ako ošetrovať prepichnuté uško
Vaša malá slečna sa rozhodla, že je najvyšší čas dať sa ozdobiť náušničkami? Alebo ste chceli, aby už mala túto tortúru za sebou a ľudia vždy vedeli, že sa na nich usmieva malá slečna a nie chlapček? Ponúkame vám 5 tipov, ako si poradiť s prepichnutým uškom.
- Pred každou manipuláciou s uškami si poriadne umyte ruky.
- 2x denne (alebo častejšie) ošetrite prepichnuté miesto liehom, pričom náušnicou točte (v prípade nastrelenia) alebo ju preťahujte (v prípade náušníc s uškom). Náušnice nedávajte z uší dole!
- V prvých dňoch chráňte uši pred vodou, šampónom a inou kozmetikou.
- Až do úplného zahojenia dávajte pozor, aby na ušku neostali zvyšky šampónu.
- V prípade začervenania, svrbenia, hnisania navštívte odborníka, ktorý prepichnutie uška vykonal, prípadne pediatra.
Prečítajte si tiež:
Prepichnúť alebo nastreliť?
Vedeli ste, že...?
Zdobenie náušničkami patrí k historicky dávnym zvykom. Už v starovekom Egypte sa pomocou kameňov vsadených do náušníc ovplyvňovalo zdravie ich nositeľa, piráti si vraj vpichom zlatej náušnice do určitého bodu zlepšovali zrak.
V minulosti bolo nosenie náušníc prejavom bohatstva a spoločenského statusu (u žien) a naopak u mužov to bol často znak rebelantstva (nosili ich prevažne lúpežníci, zbojníci, piráti). Neskôr nastalo obdobie, keď sa prepichovanie uší považovalo za barbarstvo. No v 70. rokoch minulého storočia sa náušnice do módy vrátili a dodnes sa tešia veľkej obľube.