Mamy radia mamám: NÁUŠNICE – áno, či nie?

redakcia | 29. Aug 2017
Mamy radia mamám: NÁUŠNICE – áno, či nie?

Je lepšie nechať prepichnúť ušká a ozdobiť ich náušničkami čo najskôr, alebo práve naopak, ideálnejšie je počkať na tú „správnu chvíľu“ ? Ako ste sa rozhodli vy?

Milé mamičky,

Marikinej 6-mesačnej dcérke lekárka ponúkla možnosť prepichnúť ušká. Mamička malej Sofie však zostala zarazená, pretože podľa najnovších odporúčaní sa dievčatám ušká tak skoro nemajú prepichovať. Ako má Marika rozlúsknuť dilemu náušničiek? 

Náušnice: prepichnúť alebo nastreliť? Kedy je vhodný čas túto ozdobu?

Takto ste jej poradili:

„Náušničky patria ku každému dievčatku“

Petra, Sandra (3,5 roka) a Damián (15 mesiacov)

Možnosť prepichnúť ušká stále ponúkajú v pôrodnici a bolo to tak aj pred 3,5 rokom, keď som rodila Sandriku. Vtedy som to  možnosť nevyužila, pretože sme nemali vopred kúpené náušničky.

Dilema: Dať alebo nedať dievčatku náušničky?

Naša pediatrička uši nastreľovala, a to sa mi zdá oveľa prijateľnejší spôsob, keďže ide o úkon rýchlejší a menej bolestivý. Lenže naša dcérka mala tenkú kožu na ušku a museli sme počkať, kým jej spevnie (zhrubne), aby to bolo pekné. Sandrika mala 4 mesiace, keď jej nastrelili náušnice a po týždni sa mohli vymeniť za tie naše.

Ja ti teda radím nechať Sofii náušnice nastreliť a nečakaj ani chvíľu, keďže má už 6 mesiacov. Čím staršie dieťa, tým si viac uvedomuje bolesť, veď predsa náušničky patria ku každému dievčatku, s nimi sú ako malé princezné!

„Priklonila by som sa za nastrelenie náušničiek“

Martina s dcérkou Lucinkou

Marika, rovnako ako ty, aj ja som nad touto otázkou strávila dlhé hodiny. Jednoznačne som sa po všetkých názoroch priklonila k nastreleniu náušničiek. Predsa len prepichovanie neprebehne tak rýchlo ako nastrelenie, takže môže byť pre dieťatko oveľa viac stresujúce. Okrem toho uško môže byť prepichnuté nakrivo.

Ďalšia trauma pre dieťatko je pri navliekaní náušničky do prepichnutého uška. Takéto ušká sa podľa skúseností hoja dlhšie a ťažšie ako nastrelené. Taktiež je potrebné s náušničkou pohybovať, aby uško nezarástlo.

Prečítajte si aj: Náušnice - nevyhnutná ozdoba?

dieťa a náušnice

My sme dcérke dali náušničky nastreliť v kozmetickom salóne, kde tento úkon vykonávala doktorka, čo bolo pre nás dôležité. Na uškách si naznačila miesto prestrelenia. Priložila k ušku „pištoľku“ priamo s náušničkou a v sekunde mala dcérka na ušku náušničku. S uškami sme nemali žiaden problém, krásne sa zahojili, nehnisali.


Na väčšine pracovísk som sa stretla s tým, že nastreľovanie vykonávajú po 6. mesiaci. Myslím si, že tento vek je v poriadku, a ani neskorší vek by nemal robiť problém, pretože čím je dieťatko väčšie, tým sa s ním dá viac komunikovať a tento úkon mu vysvetliť.

„Prepichovanie ušiek je silný a nezvratný zásah do detského organizmu“

Martina, Vanda (2,5 roka)

Milá Marika, podobne ako ty, už od narodenia svojej dcéry Vandy (ktorá má dnes už dva a pol roka) som zvažovala možnosť prepichnutia ušiek našej slečny.

Môže vás zaujímať: 5 rád, ako ošetrovať prepichnuté uško

Zvyk prepichovať ušká dievčatiek je u nás ešte stále silno zakorenený. Naša Vanda ušká doposiaľ prepichnuté nemá − a prečo? Považujem to za silný a nezvratný zásah do jej organizmu, ktorý nie je pre jej zdravie a život nevyhnutný. Som preto toho názoru, že má právo rozhodnúť sa sama, či si ušká prepichnúť dá alebo nie.

Spýtala by som sa, či by sa napríklad tebe páčilo, ak by ti rodičia dali v detstve prepichnúť alebo inak „ozdobiť“ nos alebo iné miesto na tvári či na tele, tak ako to dnes vidím u mnohých mladých ľudí, a to  s odôvodnením, že v čase tvojho detstva to bolo „bežné“, tak ako to je doposiaľ bežné  i v mnohých iných kultúrach?

Nesprávny je tiež, podľa môjho názoru argument, že v detstve je zákrok menej bolestivý. Bolestivosť je v každom veku rovnaká a naša schopnosť zvládať ju a vysporiadať sa s ňou individuálna.

Rizikom je tiež fakt, že pri takom malom dieťatku nie je možné zabezpečiť, aby si ranku nechytalo, prípadne aby nedošlo k jej „zatrhnutiu“, či ďalším poraneniam. No a v neposlednom rade (aj keď mnohí túto skutočnosť ignorujú) je fakt, že ušnica sa vyvíja, rastie a prepichnutie uška bábätku v detskom veku na „nesprávnom mieste“ nemusí byť v dospelosti pri nosení náušníc estetické.

 Naše deti podstupujú už v ranom veku množstvo lekárskych zákrokov, očkovaní a podobne. Prečo im prvé mesiace komplikovať aj niečím, čo nie je nevyhnutné a pokojne to pár rokov počká?

A ak sa rozhodneš pre zákrok, nezabudni, že Sofia potrebuje tvoju prítomnosť a napriek plaču a kriku buď pri nej. V každom prípade ti želám veľa radosti z dcérky.

„Čím skôr, tým lepšie“

Veronika, Miriam (11 mesiacov)

Mám 11-mesačnú dcérku a už od troch mesiacov sa na mňa usmieva s náušničkami.  Doktorka mi odporúčala, aby som jej dala nastreliť čím skôr.

Malá pri nastreľovaní náušničiek síce plakala, ale hneď ju to prešlo a zabudla na to. Potom o mesiac som jej vymenila za zlaté. Vôbec neboli problémy. Teraz síce sa dotýka náušničiek, ale neprekážajú jej. Myslí si totiž, že ich má od narodenia. 

Čím staršie dieťa je, tým je silnejšie, vzdorovitejšie a môže sa stať, že pri nastreľovaní bude protestovať, lebo sa bude báť. Osobne si myslím, že by bolo dobré dať jej nastreliť náušničky už teraz. Čím skôr, tým lepšie. Kým jej ušká sú mäkké, prispôsobujú sa rýchlo zmenám a rýchlejšie sa zahoja.

„Lepšie je ušká prepichnúť v neskoršom veku“

Stanka s dcérkou Sašenkou

U nás v pôrodnici prepichujú dievčatkám ušká asi tretí deň po narodení. Všetky moje kamarátky, ktoré čakali dievčatko, išli do pôrodnice už s náušničkami namočenými v liehu a bez problémov im ušká prepichli.

Ja som tiež mala medzi vecami do pôrodnice zbalené náušničky pre moju dcérku. Bohužiaľ, po komplikovanom pôrode sa  mi narodila Sašenka, ktorá vážila len dve kilá a asi na tretí deň po pôrode dostala infekciu, ktorú našťastie prekonala. Vzhľadom k týmto komplikáciám som jej ušká nedávala prepichovať.  

Sašenkin stav sa pomaly zlepšoval, ale lekárka nám stále odmietala ušká prepichnúť. Keď mala Saška pol roka, rozhodla som sa jej dať náušničky nastreliť. Zistila som, že to vykonávajú na chirurgickom oddelení v nemocnici.  Nastreľovanie trvalo krátko, nikde žiadna krv a dcérka nás všetkých prekvapila, pretože ani nezaplakala. Uško bolo potrebné pár dní natierať liehom. Dcérka po nastreľovaní nemala žiadne komplikácie a po troch mesiacoch sme jej vymenili nastreľovacie náušničky za zlaté.

Dievčatká, ktorým prepichovali ušká v pôrodnici majú problém, lebo im prepichli uško vysoko a teraz sú im náušničky už malé.

Jednoznačne ti radím dať dcérke náušničky nastreliť. Ja som mala len tie najlepšie skúsenosti. Keby bolo moje druhé dieťa dievčatko, čo teda nie je, máme chlapčeka, určite by som volila tento spôsob a tiež by som mu dávala prepichovať ušká až  v neskoršom veku.

Dôležité okamihy prvého roka bábätka
Daniel Eisenman: Takto utíšite plačúce dieťa!

 milujúca matka

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: