4 tipy, ako urobiť vaše dieťa šťastným

Eliška Fričovská | 18. Apr 2016
4 tipy, ako urobiť vaše dieťa šťastným

Len nedávno ste si priniesli domov svoje malé voňavé bábätko a premýšľate, či je spokojné? Verte svojim inštinktom a materinskej intuícii! Dieťatko skutočne nepotrebuje závratné veci, aby bolo spokojné a šťastné...

1. Napapané, v suchu a v láskavom náručí

Najmä prvý rok je o maximálnom uspokojovaní potrieb bábätka. Pokiaľ sú zabezpečené, tak je dieťatko spokojné. Kŕmte ho vždy, keď to potrebuje – áno, môže sa stať, že budete mať pocit, že dojčíte celý deň. Niektoré deti majú potrebu papať aj hodinu vkuse, iné zasa potrebujú mamičkino mliečko každé dve hodiny. Pokiaľ vaše dieťatko z akéhokoľvek dôvodu nemôžete dojčiť, pokojne ho kŕmte do pol tela nahá – kontakt koža na koža podporí vaše vzájomné puto. Nielen pre dieťatko, ale i pre mamičku je takýto blízky kontakt prínosný. Na takéto chvíľky si dožičte dostatok času, a najmä súkromia.

Tip MAMA a ja
Nebojte sa, bábätko nemôžete rozmaznať! Aj psychológovia sa zhodujú v názore, že vaša láskyplná náruč je „to najviac“, a tak mu ju doprajte kedykoľvek, bez obmedzenia. A my dodávame, že slová lásky, objatie a pohladenie doprajte dieťaťu po celý život, toho sa predsa nedá objesť!

2. Úsmev, prosím!

Deti rady skúmajú tvár svojich rodičov, ešte radšej sú, ak sa na ne usmievate. A tak sa s nimi zhovárajte, usmievajte sa, robte grimasy, doširoka otvorte oči – tie totiž, spolu s úsmevom, dávajú dieťatku signál, že ste šťastní a všetko je v poriadku. Možno sa vám to zdá hlúpe – vytreštiť oči, ale na druhej strane, nič, čo vášmu drobčekovi vyčarí úsmev nie je zbytočné, no nie? Zahrajte sa spoločne na skrývačku. Vy sa skryte za plienku a potom sa dieťatku s úsmevom ukážte, priblížte sa k jeho tváričke a dajte mu nežný božtek na noštek. To bude radosti!

Keď má dieťatko okolo 3 – 4 mesiacov, dokáže uchopiť veci. Táto hra vyčarí spokojný úsmev a radosť u mnohých detí: Držte obľúbenú hračku pred dieťatkom, dovoľte mu, nech si ju „uchmatne“!

Riekanka na hru s rúčkami:
Ťap, ťap, ťapušky,
išli mačky na hrušky;
podriapali kožúšky
povešali na vráta,
príde drotár, popláta!

3 Tanec a spev milujeme!
Aj s malým drobcom sa môžete skvelo zabaviť – má rád, ak mu spievate, pričom to môže byť čokoľvek. Ak sa chcete jašiť, zvoľte niečo rezkejšie a pokiaľ chcete drobca uspať, dajte svojmu obľúbenému songu pomalší rytmus. Spoločne si môžete aj zatancovať. Zoberte dieťatko na ruky a jemne sa pohupujte v rytme hudby.

4. Malé-veľké wellness

Po kúpaní doprajte drobčekovi wellness chvíľky, ktoré budú patriť len vám dvom. Maznajte sa s ním, hlaďte ho, preskúmajte každý kúsok jeho telíčka – rúčky, nôžky, bruško i tváričku. Takýto domáci wellness dieťatko upokojí, uvoľní, podporí rozvíjanie vášho vzájomného puta. No krátku masáž mu môžete dopriať aj pri prebaľovaní. Bábätká milujú masáž na drobných nožičkách. Palcami párkrát prejdite po plôške nôžky a uvidíte to blaho!

Občas však môžu mať láskyplné dotyky aj „liečebný“ význam. Drobci, ktorí majú problém s plynmi ich potrebujú uvoľniť. V takom prípade skúste dať dieťatko na bruško (pásť baránky) a pohlaďte ho krúživými pohybmi po chrbátiku, môžete pridať masáž stehienok a zadočka. Ak mu táto poloha nevyhovuje, nechajte ho na chrbátiku a pocvičte nôžkami – šliapte nimi vo vzduchu, priťahujte ich k brušku. Nezriedka má táto akcia aj svoj „následok“.

Riekanka na hru s nožičkami:
S jednou nôžkou hore-dolu,
s druhou nôžkou práve tak,
a potom už hopki, cupki,
pobehám si sem a tam!

Môže vás zaujímať:

Hry na rozvíjanie tvorivosti a samostatnosti
Hry so slovíčkami

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: