10 krokov, ako vychovať z dieťaťa lyžiara

Redakcia | 13. Feb 2018
lyže, lyžovať, lyžiar, deti

Aj vy sa každý rok nemôžete dočkať, kedy vytiahnete lyže, spustíte sa dolu svahom a na malú chvíľu zabudnete na všetko naokolo? A pevne veríte, že aj vaše deti budú s vami zdieľať toto nadšenie?

Máme pre vás pár tipov, vďaka ktorým si aj ony zamilujú tento šport a vychutnajú si zimnú lyžovačku.

Rozprávajte sa

Ubezpečte deti, že spadnú – a to veľakrát. Dôležité je, aby vedeli, že chyby a pády sú úplne normálne a nie je to zahanbujúce ani trápne.

Neporovnávajte

Dovoľte im napredovať vlastným tempom. Nevyvíjajte na ne zbytočný tlak, lebo ich súrodenec/kamarát/tamto dieťa v modrej kombinéze to zvládli lepšie a rýchlejšie.

Podeľte sa o nezdary

Pochváľte sa svojimi pádmi alebo poproste inštruktora, aby sa podelil o svoje historky. Ak sa deti nevedia lyžovať dnes, neznamená to, že to nezvládnu zajtra.

Smejte sa

Ak vaše dieťa stráca nervy (a vy trpezlivosť) uvoľnite tlak smiechom. Mozog pri smiechu produkuje endorfín, známy hormón šťastia. Hladina stresu tak poklesne a vaše svaly sa uvoľnia.

Strach nie je nepriateľ

Vyhnite sa vetám typu: „Nemáš sa čoho báť.“ Nie je to pravda a dieťaťu tým dáte najavo, že mať strach je hanba,“ radí Kirsten Ulmerová, extrémna lyžiarka a trénerka strachu. „Hovorte o strachu, opýtajte sa dieťaťa, aký je to pocit.“

Prax robí majstra

Naučte deti prekonávať prekážky v každodennom živote. Keď sa im niečo nedarí, pripomeňte im čosi, čo tiež kedysi nevedeli, ale dnes to už zvládajú.

Dýchajte

Keď sa nahromadí stres a nemôžete triezvo uvažovať, dýchajte pomaly a zhlboka po dobu 1 minúty. Odpoveďou vám bude uvoľnenie organizmu.

lyže, deti, lyžovať

Pomôžte

„Keď sa cítite bezmocne, pomôžte niekomu inému,“ povedala Aung San Suu Kyi, laureátka Nobelovej ceny za mier. Poproste vaše dieťa, aby pomohlo kamarátovi, mladšiemu súrodencovi alebo jednoducho predstierajte, že potrebujete pomoc vy. Pomáhanie iným dodáva pocit kontroly a sebavedomia.

Zažeňte negatívne myšlienky

Nedovoľte deťom urážať samých seba. Ak si dieťa vraví, že je neschopné, pomalé či nemotorné, pomôžte mu nájsť aspoň tri dôvody, prečo tomu tak nie je.

Hrdina

Keď nič iné nepomáha, postavte sa ako super hrdina. Široký postoj, ruky vbok, vypnúť hruď, hlavu hore. „Hranie sa na hrdinu dovolí človeku zostať v danom momente a nestrachovať sa o to, čo príde neskôr,“ vysvetľuje harvardská psychologička Amy Cuddyová.

Hurá na sánky!
Prečítajte si tiež:

Hurá na sánky!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: